Serin hava dalgası yolda

Geçtiğimiz günlerdeki serin havaların ardından artan sıcaklıklar yine düşüşe geçiyor. Cuma günü kuzeybatı bölgelerden itibaren sıcaklık düşüşleri var. Hafta sonu yurdumuzun kuzey ve iç bölgelerinde serin hava etkili olabilir. Gündüzlerin yanı sıra geceleri de hava serinledi. Özellikle iç bölgeler ile Doğu Anadolu'da yer yer, tek haneli gece sıcaklıkları ölçülebilir. Serin hava dalgasıyla birlikte özellikle yurdumuzun batı ile kuzey bölgelerinde yağış ihtimali de var. Yeni haftada yeni yağışlar gözükmekte. Detaylar sonraki tahminlerde.

Perşembe günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, Ege, Batı ve Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz'in kıyı kesimlerinde bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri ihtimali var.

Yağış alan bölgelerde yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar, yıldırım düşmesi riski ile yerel dolu yağışı tehlikesi bulunuyor.

Rüzgar: Marmara'da Poyraz'dan yer yer 40-50 km/saate kadar çıkan rüzgarlar görülebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 18/27, Bursa 15/29, Bilecik 13/28°C.

Ege: İzmir 20/30, Muğla 13/29, Kütahya 12/28°C.

Akdeniz: Antalya 22/31, Mersin 25/33, Kahramanmaraş 19/36°C.

İç Anadolu: Ankara 12/30, Konya 15/30, Sivas 7/28°C.

Karadeniz: Bolu 9/27, Samsun 17/25, Rize 16/24°C.

Doğu Anadolu: Malatya 15/34, Erzurum 8/29, Van 11/28°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 20/35, Diyarbakır 19/38, Siirt 22/38°C.

Cuma günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. 

Yağışlar Orta ve Doğu Marmara'da yerel olarak kuvvetli.

Yağış alan bölgelerde yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar, yıldırım düşmesi riski ile yerel dolu yağışı tehlikesi bulunuyor.

Rüzgar: Güneybatı Ege Kıyılarında Karayel, Akdeniz kıyılarında Lodos yer yer 40 km/saate ulaşıyor.

Sıcaklık: Marmara, Ege, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'de 2-5°C sıcaklık düşüşü bekleniyor. Doğu Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz'de 1-3°C sıcaklık artışı yaşanabilir.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Mevcut durumda önümüzdeki 15 günlük periyot boyunca çok önemli bir sıcak hava dalgası yok. Özellikle kuzey ve iç bölgelerde serin havalar bekleniyor. 21 Eylül'de çok kuvvetli olmayan bir sıcak hava dalgası varken, 23 Eylül'de ise kuvvetli bir serin hava dalgası gözüküyor. Yağış durumlarına baktığımızda ise 23 Eylül'de ülkemize yağışlı sistem girişi olabilir. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Harita: https://www.meteogiornale.it

sonbahar
Daha yeni Daha eski