Sel tehlikesine aman dikkat!

Ülkemiz soğuk ve yağışlı havanın etkisini altına giriyor. Salı günü başlayan sıcaklık düşüşleri Çarşamba günü etkisini daha da arttırıyor. İskandinavya ve Rusya'nın batısından inen soğuk hava akımları Karadeniz üzerinden yurdumuzu etkileyebilir. Perşembe günü yurt genelinde tam anlamıyla sonbahar havası var. Özelikle Karadeniz'de kuvvetli yağışlar görülebilir. Soğumadan dolayı kayak merkezleri, Karadeniz'in yüksek rakımlı yaylaları ve Doğu Anadolu'nun kuzeyindeki yüksek rakımlı yerlere ilk kar yağışının düşmesi bekleniyor.

Salı günü beklenen hava durumu

Yağış: Karadeniz, Orta ve Doğu Marmara, Kütahya ile Eskişehir çevresi, Ankara'nın ve Sivas'ın kuzeyinde zamanla olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri beklentisi var.

Yağışlar Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli olarak görülebilir. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Yağış alan bölgelerde yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar, yıldırım düşmesi riski ile yerel dolu yağışı tehlikesi bulunuyor.


Rüzgar: Marmara'da Poyraz yer yer 40-50 km/saate kadar ulaşabilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 19/24, Bursa 17/26, Bilecik 16/24°C.

Ege: İzmir 22/34, Muğla 15/35, Kütahya 13/28°C.

Akdeniz: Antalya 22/32, Mersin 23/32, Kahramanmaraş 20/35°C.

İç Anadolu: Ankara 14/28, Konya 14/29, Sivas 9/28°C.

Karadeniz: Bolu 11/22, Samsun 19/30, Rize 17/30°C.

Doğu Anadolu: Malatya 15/30, Erzurum 7/25, Van 9/25°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 19/35, Diyarbakır 18/35, Siirt 18/34°C.

Çarşamba günü beklenen hava durumu

Yağış: Kuzey ve Doğu Marmara, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey kesimleri ile Karadeniz'de sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklentisi var.

Yağışlar Orta ve Doğu Karadeniz'de kuvvetli. Özellikle Trabzon, Rize ve Artvin boyunca yağışlar çok yoğun sağanaklar şeklinde etkili olabilir. Hava durumu model verilerinde buralarda yer yer 100 mm'nin üzerinde yağış miktarları gözükmekte. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesine karşı mutlaka dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Yağış alan bölgelerde yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar, yıldırım düşmesi riski ile yerel dolu yağışı tehlikesi bulunuyor.


Rüzgar: Önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık: Marmara ve Ege'de 2-5, Akdeniz'de 2-4, İç Anadolu'da 4-8, Doğu Anadolu'da 3-5, Karadeniz'de 5-12°C sıcaklık düşüşü bekleniyor.

Uzun vadede gözüken hava durumu

28 Eylül'de serin hava dalgası gözüküyor. 2 Ekim'de yağışlı sistem olasılığı var. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Harita: https://www.meteogiornale.it

soğuk hava dalgası
Daha yeni Daha eski