O bölgelerde kuvvetli yağış bekleniyor

Ülkemizin kuzey ve orta kesimlerinde yağışlar etkili olmaya devam ediyor. Bu yağışlarla birlikte yurdumuzun büyük bölümünde serin hava etkili oluyor. Cumartesi günü Kuzey Afrika üzerinden gelmesi beklenen sıcak hava dalgası batı bölgelerden giriş yapabilir. Bu sıcak hava dalgasının, Salı günü Ukrayna-Romanya üzerinden gelmesi beklenen serin hava dalgasıyla birlikte etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Perşembe günü beklenen hava durumu

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, İç Ege'nin doğusu, Akdeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu'nun kuzey kesimleri ve Karadeniz'de ''bölgesel'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor.

Yağışlar İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta Karadeniz ile Doğu Karadeniz'in kuzey kesimlerinde ''yerel'' olarak kuvvetli. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesine dikkat edilmeli.

Yağış alan bölgelerde yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar, yıldırım düşmesi riski ile yerel dolu yağışı tehlikesi bulunuyor.

Rüzgar: Marmara'da kuzeyli yönlerden yer yer 30 km/saate, Batı Ege'de ise yine kuzeyli yönlerden yer yer 40 km/saate kadar ulaşan rüzgarlar esebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 17/26, Bursa 15/26, Bilecik 13/23°C.

Ege: İzmir 20/30, Muğla 14/30, Kütahya 9/22°C.

Akdeniz: Antalya 19/30, Mersin 20/28, Kahramanmaraş 17/29°C.

İç Anadolu: Ankara 13/20, Konya 13/20, Sivas 9/22°C.

Karadeniz: Bolu 9/20, Samsun 18/24, Rize 18/24°C.

Doğu Anadolu: Malatya 14/29, Erzurum 7/25, Van 8/25°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 15/29, Diyarbakır 14/32, Siirt 16/31°C.

Cuma günü beklenen hava durumu

Yağış: Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Orta ve Doğu Karadeniz'de ''bölgesel'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor.

Yağışlar Doğu Karadeniz'de ''yerel'' olarak kuvvetli gözüküyor. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesine dikkat edilmeli.

Yağış alan bölgelerde yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar, yıldırım düşmesi riski ile yerel dolu yağışı tehlikesi bulunuyor.

Rüzgar: Önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık: Marmara ve Ege'de 1-3, Akdeniz ve İç Anadolu'da 2-5, Batı ve Orta Karadeniz'de 2-4°C sıcaklık artışı var. Doğu Karadeniz'de 2-5, Doğu Anadolu'da ise 3-7°C sıcaklık düşüşü bekleniyor.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Mevcut durumda 21 Eylül'de Romanya-Ukrayna üzerinden yurdumuza kuvvetli bir serin hava dalgası inebilir. Bu serin hava dalgasıyla birlikte yurdumuzun kuzey bölgelerinde yağış ihtimali bulunuyor.

24 Eylül'de ise Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgası batı bölgelerden yurdumuza giriş yapıyor.

26 Eylül'de ise Balkanlar üzerinden gelen serin hava dalgası ülkemize giriş yapabilir.

Eylül'ün ikinci yarısı ülkemizin büyük bir bölümünde kurak geçebilir. Ülke genelinde şu anki verilerde önemli denilebilecek yağışlar gözükmüyor.

Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Harita: https://www.meteogiornale.it

serin hava dalgası
Daha yeni Daha eski