Kuvvetli yağışlara dikkat!

Ülkemizde haftalar sonra geniş alanda yağışlar bekleniyor. Önümüzdeki günlerde yurdumuzun büyük bir bölümünde bölgesel yağışlar oluşabilir. Bu yağışlarla birlikte yerel dolu yağışı tehlikesi de bulunuyor. Ayrıca yağışlar özellikle iç bölgelerde yerel olarak kuvvetli. Çarşamba günü Batı ve Orta Karadeniz ile iç kesimlerde sıcaklıklarda hissedilir derecede düşüşler yaşanabilir.

Salı günü beklenen hava durumu

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ve Karadeniz'de ''bölgesel'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. 

Yağışlar İç Ege'nin güneyi ve Batı Akdeniz'in iç kesimlerinde ''yerel'' olarak kuvvetli. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesine dikkat edilmeli.

Yağış alan bölgelerde yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar, yıldırım düşmesi riski ile yerel dolu yağışı tehlikesi bulunuyor.

Rüzgar: Kuzeybatı Ege'de kuzeyli yönlerden, Marmara'da ise Poyraz'dan yer yer olmak üzere 40-45 km/saate kadar ulaşan rüzgarlar var.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 17/27, Bursa 14/28, Bilecik 12/26°C.

Ege: İzmir 22/31, Muğla 13/30, Kütahya 9/25°C.

Akdeniz: Antalya 20/30, Mersin 22/32, Kahramanmaraş 19/31°C.

İç Anadolu: Ankara 14/30, Konya 15/28, Sivas 10/29°C.

Karadeniz: Bolu 10/24, Samsun 19/26, Rize 18/26°C.

Doğu Anadolu: Malatya 14/33, Erzurum 9/28, Van 11/27°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 17/32, Diyarbakır 16/34, Siirt 20/34°C.

Çarşamba günü beklenen hava durumu

Yağış: Kuzey ve Doğu Marmara, Güney ve İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz'de 
''bölgesel'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. 

Yağışlar İç Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun batısı, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile Orta ve Doğu Karadeniz'in kuzey kesimlerinde ''yerel'' olarak kuvvetli gözüküyor. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesine dikkat edilmeli.

Yağış alan bölgelerde yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar, yıldırım düşmesi riski ile yerel dolu yağışı tehlikesi bulunuyor.

Rüzgar: Kıyı Ege'de kuzeyli yönlerden, Marmara'da ise Poyraz'dan yer yer 40 km/saate kadar ulaşan rüzgarlar var.

Sıcaklık: Akdeniz ile Marmara'da 1-3, İç Ege ve İç Anadolu'da 3-7, Batı ve Orta Karadeniz'de 2-6°C sıcaklık düşüşü bekleniyor. 

Uzun vadede gözüken hava durumu

18 Eylül'de batı bölgelerden sıcak hava dalgası girişi var. 22 Eylül'de Rusya'dan inen kuvvetli serin hava dalgası kuzey bölgelerden itibaren yurdumuza giriş yapabilir. 27 Eylül'de Balkanlar üzerinden gelmesi muhtemel başka bir kuvvetli serin hava dalgası daha gözüküyor. Bu sistemlerle birlikte ülkemizin büyük bölümünde yağışlar da görülebilir. Uzun vade olduğu için bu durumlar değişime açıktır.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

soğuk hava dalgası
Daha yeni Daha eski