Sel tehlikesine dikkat!

Batı ve Orta Karadeniz'de rekor miktarlarda yağışlara ve sellere neden olan aşırı yağışlar, Doğu Karadeniz'e hareket ediyor. Karadeniz'de şiddetli yağışlar görülürken, güney bölgelerde sıcak havalar devam ediyor. Yurdun büyük bölümünde kuraklık etkisini sürdürüyor. Ülkemizin batı ve güney bölgelerinde orman yangını tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. 

Cumartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. 

Yağışlar Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yoğun sağanaklar şeklinde görülebilir. Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin çevrelerinde şiddetli yağış ihtimali var. Yer yer 100 mm'yi aşan yağış miktarları gözüküyor. Bu bölgelerde dere yataklarında taşkın, sel, su baskını ve heyelan tehlikesine dikkat edilmeli. 

Ayrıca yağış alan bölgelerde yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar, yıldırım düşmesi riski ile yerel dolu yağışı tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: Kuzeybatı Ege ve Marmara'da Poyraz, Akdeniz'in iç kesimlerinde kuzeyli yönlerden rüzgarlar, İç Anadolu'nun güney ve doğusunda Poyraz, Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda güneyli yönlerden rüzgarlar yer yer 40-45 km/saate kadar ulaşabilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 20/30, Bursa 16/32, Bilecik 15/30°C.

Ege: İzmir 23/34, Muğla 20/35, Kütahya 12/28°C.

Akdeniz: Antalya 27/39, Mersin 26/35, Kahramanmaraş 20/36°C.

İç Anadolu: Ankara 14/30, Konya 18/29, Sivas 12/25°C.

Karadeniz: Bolu 9/26, Samsun 20/27, Rize 19/25°C.

Doğu Anadolu: Malatya 15/32, Erzurum 9/24, Van 13/28°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 20/36, Diyarbakır 22/38, Siirt 22/37°C.

Pazar günü beklenen hava durumu

Yağış: Orta ve D
oğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. 

Yağışlar Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli. Buralarda dere yataklarında taşkın, sel, su baskını ve heyelan tehlikesine dikkat edilmeli. 

Ayrıca yağış alan bölgelerde yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar, yıldırım düşmesi riski ile yerel dolu yağışı tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: Kuzeybatı Ege ve Marmara'da Poyraz yer yer 40 km/saate kadar ulaşıyor.

Sıcaklık: Önemli bir değişim beklenmiyor. 

Pazartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: 
Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. 

Yağışlar Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli. Buralarda dere yataklarında taşkın, sel, su baskını ve heyelan tehlikesine dikkat edilmeli. 

Rüzgar: Marmara'da Poyraz yer yer, 30-40 km/saate kadar ulaşıyor.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklarında Marmara 30-34, Ege 30-40, Akdeniz 33-40, İç Anadolu ve Karadeniz 25-30, Doğu Anadolu 24-35, Güneydoğu Anadolu 35-40°C bandında.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Mevcut durumda 20 Ağustos'ta sıcak hava dalgası ortaya çıkmış durumda. 24 Ağustos'ta ise serin hava dalgası var. Bu serin hava dalgasında kuzey ve iç bölgelerde hissedilir derecede serinleme meydana gelebilir. 24 Ağustos'ta gözüken serin hava dalgası geldiği taktirde özellikle kuzey bölgelerde yağışların oluşma ihtimali bulunuyor.

Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Harita: https://www.meteociel.fr

Daha yeni Daha eski