O bölgelerde gök gürültülü sağanaklar bekleniyor

Ülkemizde haftalardır sıcak ve kurak hava etkisini sürdürmeye devam ediyor. Kuvvetli sıcaklar Perşembe günü İskandinavya üzerinden inen serin hava dalgasıyla birlikte etkisini kaybediyor. Gelen serin hava dalgasıyla birlikte ülke genelinde hissedilir derecede serinleme bekleniyor. Bu serinleme ile birlikte özellikle kuzey bölgelerde gök gürültülü sağanaklar da görülebilir. Gündüz sıcaklıklarının yanı sıra gece sıcaklıklarında da kuzey, doğu ve iç bölgelerde hissedilir derecede düşüş var. İç bölgeler ve doğuda geceleri sıcaklıkların, tek haneli değerlere düşmesi beklenmekte. Daha detaylı bilgiler sonraki tahminlerde.

Salı günü beklenen hava durumu

Yağış: Doğu Marmara, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Karadeniz'de ''yer yer'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri görülebilir. Yağışlar Kastamonu çevresinde yer yer kuvvetli olarak gözüküyor.

Yağış alan bölgelerde yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar, yıldırım düşmesi riski ile yerel dolu yağışı tehlikesi bulunuyor.

Rüzgar: Marmara'da Poyraz, Doğu Anadolu'nun doğusunda Lodos yer yer 35-40 km/saate kadar ulaşabilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 21/30, Bursa 18/31, Bilecik 18/30°C.

Ege: İzmir 24/34, Muğla 19/37, Kütahya 14/32°C.

Akdeniz: Antalya 23/32, Mersin 25/33, Kahramanmaraş 20/38°C.

İç Anadolu: Ankara 18/33, Konya 20/34, Sivas 13/34°C.

Karadeniz: Bolu 14/28, Samsun 21/30, Rize 22/30°C.

Doğu Anadolu: Malatya 18/36, Erzurum 12/33, Van 13/32°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 20/36, Diyarbakır 18/39, Siirt 23/39°C.

Çarşamba günü beklenen hava durumu

Yağış: Trakya, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Karadeniz'de ''bölgesel'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ihtimali bulunuyor. Yağışlar Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde ''yerel'' olarak kuvvetli olabilir. 

Yağış alan bölgelerde yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar, yıldırım düşmesi riski ile yerel dolu yağışı tehlikesi bulunuyor.

Rüzgar: Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Lodos, Marmara'da ise Poyraz 35-40 km/saate kadar ulaşıyor.

Sıcaklık: Önemli bir değişim beklenmiyor.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Mevcut durumda Eylül'ün ilk yarısında Marmara, İç bölgeler, Karadeniz ve Doğu Anadolu'da çok kuvvetli bir sıcak hava dalgası gözükmüyor. Ayrıca uzun vadede son model çıktısı 15 Eylül'e kadar ülkemizin genelinde maalesef önemli yağışlar da yok, bu süreçte yurt genelinde kuraklık etkisini sürdürecek gibi gözüküyor. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

serin hava dalgası
Daha yeni Daha eski