Gök gürültülü sağanaklara dikkat!

Ülkemizde etkisini sürdüren aşırı sıcaklar yurdun büyük kısmında etkisini kaybediyor. Yurdumuza giriş yapan serin hava dalgasıyla birlikte güney bölgelerde sıcaklar biraz hafiflerken, kuzey ve iç kesimlerde hissedilir derecede serinleme var. Sıcaklıklar kuzey ve iç bölgelerde yer yer 10°C'ye varan düşüşler gösterebilir. Serin hava ile birlikte ülkemizin büyük kısmında yerel gök gürültülü sağanakların oluşma ihtimali var.

Cumartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'da bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. 

Yağışlar Doğu Marmara, Karadeniz, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun doğusunda yerel olarak kuvvetli. Bu bölgelerde sel, su baskını, dere yataklarında taşkın ve heyelan tehlikesine dikkat edilmeli. 

Ayrıca yağış alan bölgelerde yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar, yıldırım düşmesi riski ile yerel dolu yağışı tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: Marmara ve Ege'de kuzeyli yönlerden, Orta Akdeniz İç Anadolu'nun güney ve doğusunda ise güneyli yönlerden rüzgarlar, yer yer olmak üzere kuvvetli esebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 23/29, Bursa 19/29, Bilecik 18/27°C.

Ege: İzmir 25/33, Muğla 22/36, Kütahya 16/26°C.

Akdeniz: Antalya 28/34, Mersin 27/32, Kahramanmaraş 23/38°C.

İç Anadolu: Ankara 22/31, Konya 22/33, Sivas 17/32°C.

Karadeniz: Bolu 14/27, Samsun 23/31, Rize 23/34°C.

Doğu Anadolu: Malatya 20/36, Erzurum 12/29, Van 16/27°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 23/37, Diyarbakır 23/40, Siirt 25/39°C.

Pazar günü beklenen hava durumu

Yağış: Doğu Marmara, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Akdeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. 

Yağışlar Doğu Marmara, Karadeniz ile İç Anadolu'nun doğusunda yerel olarak kuvvetli. Bu bölgelerde sel, su baskını, dere yataklarında taşkın ve heyelan tehlikesine dikkat edilmeli. 

Ayrıca yağış alan bölgelerde yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar, yıldırım düşmesi riski ile yerel dolu yağışı tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: Marmara'da Poyraz, Kıyı Ege'de Karayel, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da ise Lodos yer yer, 30-35 km/saate kadar ulaşıyor.

Sıcaklık: Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'de 1-3°C artış bekleniyor. İç Anadolu ve Karadeniz'de 2-6°C serinleme var.

Pazartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Akdeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde 
bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. 

Yağışlar Orta ve Doğu Karadeniz'de yerel olarak kuvvetli. Bu bölgelerde sel, su baskını, dere yataklarında taşkın ve heyelan tehlikesine dikkat edilmeli. 

Ayrıca yağış alan bölgelerde yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar, yıldırım düşmesi riski ile yerel dolu yağışı tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: Marmara'da Poyraz, Kıyı Ege'de Karayel, Doğu Anadolu'nun doğusunda ise Lodos yer yer, 30-40 km/saate kadar ulaşıyor.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklarında Marmara 30-37, Ege 30-40, Akdeniz 34-41, İç Anadolu ve Karadeniz 26-32, Doğu Anadolu 28-37, Güneydoğu Anadolu 36-40°C bandında.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Mevcut durumda 18 Ağustos'ta kuvvetli bir sıcak hava dalgası ortaya çıkmış durumda. Bu tarihe kadar kuzey ve iç bölgelerde çok kuvvetli bir sıcak hava gözükmüyor.

Bu durum uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Harita: 
https://www.meteogiornale.it

kuvvetli yağış
Daha yeni Daha eski