Sıcaklıklar düşüyor

Balkanlardan gelen serin hava dalgasıyla birlikte kuzey ve iç bölgelerde sıcaklıklar hissedilir derecede düşüyor, bu düşüşlerle birlikte aşırı sıcak hava bu bölgelerde etkisini kaybediyor. Kuzey ve iç kesimlerde sıcaklıklarda yer yer 10°C'ye varan düşüşler yaşanabilir. Kararsız atmosfer koşullarından dolayı kuzey ve iç bölgelerde beklenen yağışlarla birlikte, yerel dolu yağışı ve fırtına gibi olumsuzluk yaratabilecek durumlar yaşanabilir. Marmara Denizi ve Karadeniz'de deniz üzerinde hortum oluşma riski bulunuyor. Kuzey bölgelerdeki yerel kuvvetli yağışlara karşı da dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Cumartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, Kuzey ve İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ve kuzeyi, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde ''bölgesel'' sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor.

Yağışlar Orta ve Doğu Marmara, İç Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz'de ''yerel'' olarak kuvvetli. Bu bölgelerde sel ve su baskını tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Ayrıca yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluk oluşturabilecek riskler bulunuyor.

Rüzgar: Marmara Ege Batı Akdeniz İç Anadolu'da kuzeyli yönlerden, Güneydoğu Anadolu'da ise güneyli yönlerden ''yer yer'' olmak üzere kuvvetli rüzgarlar görülebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 21/29, Bursa 18/29, Bilecik 18/26°C.

Ege: İzmir 24/32, Muğla 20/35, Kütahya 17/26°C.

Akdeniz: Antalya 25/33, Mersin 25/32, Kahramanmaraş 23/37°C.

İç Anadolu: Ankara 18/31, Konya 19/33
, Sivas 15/36°C.

Karadeniz: Bolu 14/26, Samsun 20/29, Rize 19/30°C.

Doğu Anadolu: Malatya 21/40, Erzurum 12/34, Van 15/33°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 24/39, Diyarbakır 23/42, Siirt 25/41°C.

Pazar günü beklenen hava durumu

Yağış: Trakya'nın kuzeyi, Orta ve Doğu Marmara, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batı ve kuzeyinde 
''bölgesel'' sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor.

Yağışlar Doğu Marmara ve Karadeniz'de yerel olarak kuvvetli. Bu bölgelerde sel ve su baskını tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluk oluşturabilecek durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: Batı Karadeniz ve İç Anadolu'da Karayel, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde Lodos ''yer yer'' kuvvetli esebilir..

Sıcaklık: Doğu Akdeniz'de 2-4, Güneydoğu Anadolu'da 3-5, Doğu Anadolu'da 2-6, Karadeniz'de 2-7, İç Anadolu'da 3-6°C sıcaklık düşüşü bekleniyor.

Pazartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Kuzey ve Doğu Marmara, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ve Karadeniz'de ''yer yer'' sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor.

Yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluk oluşturabilecek riskler var.

Rüzgar: Ülkemizde önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık: Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'da 2-5°C'lik bir sıcaklık düşüşü varken, diğer bölgelerde sıcaklıklar 1-3°C artıyor.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Mevcut durumda 12 Temmuz'da sıcak hava dalgası gelebilir. Bu sıcak hava dalgasında sıcaklar en çok Marmara'nın batısı, Batı Ege, Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneyi ve Güneydoğu Anadolu'da etkili olarak gözüküyor. Kuzey ve iç bölgeler buralara göre sıcaklardan daha az etkilenebilir. 

Yağış durumlarına baktığımızda ise Temmuz ayı boyunca bazı bölgelerde oluşması muhtemel yerel yağışlar dışında ülke genelinde kurak bir ay geçirebiliriz. 

Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Harita: https://www.meteogiornale.it

balkanlar serin hava dalgası
Daha yeni Daha eski