Sıcak hava etkisini arttırıyor

Basra Körfezi ve Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava akımları önümüzdeki günlerde yurdumuzda sıcaklıkları yükseltemeye devam ediyor. Hafta sonundan itibaren sıcak havalar ülkemiz üzerinde daha da kuvvetlenebilir. Sıcak havalardan dolayı orman yangını tehlikesine karşı mutlaka dikkatli ve tedbirli olunmalı. Karadeniz'in doğusunda bulunan alçak basınç alanı ise Doğu Karadeniz üzerinde yoğun sağanak yağışa yol açıyor. Özellikle Trabzon, Rize ve Artvin çevresinde kuvvetli yağışlar etkisini Perşembe günü de sürdürebilir. Bölgede sel, su baskını, dere yataklarında taşkın ve heyelan tehlikesi devam ediyor.

Perşembe günü beklenen hava durumu

Yağış: Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğu kesimlerinde ''bölgesel'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişler bekleniyor.

Yağışlar Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun doğusunda ''yerel'' olarak kuvvetli. Özellikle Trabzon, Rize ve Artvin çevrelerinde yağışlar çok yoğun sağanaklar şeklinde olabilir. Bu bölgelerde sel, heyelan ve su baskını tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluk oluşturabilecek durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: Kuzeybatı Ege, Marmara, Batı Karadeniz'in doğusu, Orta Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Akdeniz'in iç kesimlerinde kuzeyli yönlerden, yer yer 35-40 km/saate kadar ulaşan rüzgarlar var.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 22/33, Bursa 18/35, Bilecik 17/32°C.

Ege: İzmir 25/40, Muğla 24/40, Kütahya 14/32°C.

Akdeniz: Antalya 27/41, Mersin 26/34, Kahramanmaraş 24/40°C.

İç Anadolu: Ankara 17/33, Konya 19/32, Sivas 14/29°C.

Karadeniz: Bolu 13/31, Samsun 21/30, Rize 19/30°C.

Doğu Anadolu: Malatya 19/35, Erzurum 12/25, Van 14/27°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 23/37, Diyarbakır 25/39, Siirt 24/39°C.

Cuma günü beklenen hava durumu

Yağış: Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğu kesimlerinde ''bölgesel'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor.

Yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluk oluşturabilecek durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: Marmara'da Poyraz yer yer 40 km/saate kadar çıkıyor.

Sıcaklık: Yurt genelinde 1-3°C sıcaklık artışı var.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Mevcut durumda 22 Temmuz'da kuzey ve iç bölgelerde serinleme olabilir. 28 Temmuz'da çok kuvvetli sıcak hava dalgası gözüküyor. Bu sıcak hava dalgası gelirse Marmara'da bile sıcaklıkların yer yer 40°C ve üzerini görme ihtimali var. 29 Temmuz'da Balkanlar üzerinde bulunan serin hava dalgası Trakya'dan yurda giriş yapabilir. Bu sistem gelirse batı, kuzey ve iç bölgelerde serinleme olasılığı var.

Yağış durumlarına baktığımızda 22 Temmuz'da ve 29 Temmuz'da yağışlı sistem olasılıkları bulunuyor.

Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

kuvvetli sıcak hava dalgası
Daha yeni Daha eski