O bölgelerde yoğun sağanaklara dikkat!

Geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi yine Karadeniz üzerinde bulunan alçak basınç, ağırlıklı olarak kuzey bölgelere yağış bırakıyor. Bu yağışlar özellikle Doğu Marmara ve Batı Karadeniz'de yerel olarak kuvvetli gözüküyor. Kuzey ve İç bölgelerde yurdumuzun diğer bölgelerine göre daha serin bir hava var. Ancak yağış beklenen bölgelerde bulutluluk ve nemliliğin artması bunaltıcı hava koşullarına neden oluyor.

Salı günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, İç Ege, Doğu Akdeniz, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun doğusu, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde ''bölgesel'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişler bekleniyor.

Yağışlar Doğu Marmara, İstanbul Kütahya ve Eskişehir çevresi ile Batı Karadeniz'in batısında ''yerel'' olarak kuvvetli. Bu bölgelerde sel ve su baskını tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluk oluşturabilecek durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: Kıyı Ege ve Marmara'da kuzeyli, Doğu Anadolu'nun doğusunda ise güneyli yönlerden yer yer 35-40 km/saate kadar ulaşan rüzgarlar var.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 20/28, Bursa 17/29, Bilecik 16/25°C.

Ege: İzmir 23/33, Muğla 18/36, Kütahya 12/24°C.

Akdeniz: Antalya 23/32, Mersin 25/33, Kahramanmaraş 20/35°C.

İç Anadolu: Ankara 16/29, Konya 17/30, Sivas 12/28°C.

Karadeniz: Bolu 9/25, Samsun 19/30, Rize 17/30°C.

Doğu Anadolu: Malatya 16/34, Erzurum 10/30, Van 13/29°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 20/35, Diyarbakır 21/37, Siirt 23/37
°C.

Çarşamba günü beklenen hava durumu

Yağış: 
Marmara, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun batısı, Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde ''bölgesel'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişler bekleniyor.

Yağışlar Doğu Marmara ile Batı Karadeniz'in batısında ''yerel'' olarak kuvvetli. Bu bölgelerde sel ve su baskını tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluk oluşturabilecek durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: Doğu Anadolu'nun doğusunda Lodos yer yer 40-45 km/saate kadar çıkabilir.

Sıcaklık: Önemli bir değişim beklenmiyor.

Uzun vadede gözüken hava durumu

12 Temmuz'dan itibaren yurdumuzun Basra Körfezi ve Kuzey Afrika'dan gelmesi muhtemel kuvvetli sıcak hava akımlarının etkisi altına girme ihtimali var. 

Harita: https://www.meteogiornale.it

kuvvetli yağış
Daha yeni Daha eski