Yoğun sağanak yağışlara dikkat!

Balkanlar'dan gelen kuvvetli serin hava dalgası yurdumuza giriş yapıyor. Serin hava dalgası ile birlikte yurdumuzun doğusu dışında kalan bölgelerde yağışlar da oluşuyor. Bu yağışlar özellikle Marmara ve Batı Karadeniz'de yoğun sağanaklar şeklinde görülebilir. 

Pazartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz'in iç kesimleri ve batısı, İç Anadolu ve Karadeniz'de bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. 

Orta ve Doğu Marmara, İç Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz'de yağışlar yerel olarak kuvvetli olabilir. Bu bölgelerde ani sel, su baskını ve heyelan tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Ayrıca yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluk oluşturabilecek riskler bulunuyor.

Rüzgar: Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde Lodos yer yer kuvvetli esebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 15/22, Bursa 14/21, Bilecik 13/19°C.

Ege: İzmir 19/25, Muğla 15/26, Kütahya 11/19°C.

Akdeniz: Antalya 19/26, Mersin 21/28, Kahramanmaraş 18/32°C.

İç Anadolu: Ankara 13/24, Konya 14/27, Sivas 10/28°C.

Karadeniz: Bolu 9/22, Samsun 15/24, Rize 16/26°C.

Doğu Anadolu: Malatya 15/32, Erzurum 7/29, Van 13/27°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 17/32, Diyarbakır 16/35, Siirt 22/34°C.

Salı günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı, Batı ve Orta Karadeniz'de 
bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor.

Yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluk oluşturabilecek durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: Ülkemizde önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık: Önemli bir değişim yok.

Çarşamba günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, Kuzey ve İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri ve batısı, İç Anadolu ile Karadeniz'de bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. 

Yağışlar Marmara ve Batı Karadeniz'de yerel olarak kuvvetli gözüküyor. Bu bölgelerde ani sel, su baskını ve heyelan tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluk oluşturabilecek riskler var.

Rüzgar: Yer yer olmak üzere Marmara'da Karayel, Doğu Akdeniz kıyıları Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde Lodos kuvvetli esebilir.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklık değerlerinde Marmara 20-28, Ege 20-30, Akdeniz 25-30, İç Anadolu 21-28, Karadeniz 20-30, Doğu Anadolu 29-35, Güneydoğu Anadolu 30-37°C bandında.

Uzun vadede gözüken hava durumu

21 Haziran'da serinleme, 23 Haziran'da sıcaklık artışı, 25 Haziran'da serinleme gözüküyor. Serinlemeler kuzey ve iç bölgeleri daha çok etkilerken, sıcak havalar güney, iç ve doğu kesimleri daha çok etkileyebilir. Sıcaklıklar Haziran'ın son 10 günlük kısmında yaz değerlerine çıkabilir, gelmesi muhtemel serin havalar sıcaklıkları mevcut verilerde çok fazla düşürmüyor.

Yağış durumlarına baktığımızda şu anki verilerde Haziran'ın son kısmında da yağışlar gözüküyor. 20 Haziran'dan itibaren yurdumuzun kuzey ve iç kesimlerinde yerel gök gürültülü sağanakların oluşma ihtimali var. 

Harita: https://www.meteogiornale.it

kuvvetli yağış serin hava dalgası
Daha yeni Daha eski