Yerel kuvvetli yağışlara dikkat!

Yurdumuzun doğu kesimleri sıcak hava ve kuraklıkla mücadele ederken, batı ve orta bölgelerde yerel yaz sağanakları devam ediyor. Bu yağışlar yine bölgesel olarak kuvvetli olabilir. Sıcaklıklar geçtiğimiz günlere göre artış gösterdi. Yağış alan kesimlerde sıcaklıklar mevsim normallerine çıkarken, doğu bölgelerde Basra Körfezinden gelen sıcak hava akımları sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerine çıkartıyor. Doğu Anadolu'da Erzurum, Kars ve Ardahan çevresinde bile sıcaklıklar 30°C'nin üzerini görebilir.

Cumartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz'de zamanla ''bölgesel'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor.  

Yağışlar Marmara, Kuzey Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz'de ''yer yer'' kuvvetli olabilir. Bu bölgelerde ani sel, su baskını ve heyelan tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Ayrıca yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluk oluşturabilecek riskler bulunuyor.

Rüzgar: Önemli bir rüzgar beklenmiyor

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 18/25, Bursa 16/27, Bilecik 13/24°C.

Ege: İzmir 19/31, Muğla 15/31, Kütahya 11/26°C.

Akdeniz: Antalya 20/30, Mersin 21/29, Kahramanmaraş 18/34°C.

İç Anadolu: Ankara 14/29, Konya 16/30, Sivas 10/30°C.

Karadeniz: Bolu 9/27, Samsun 16/26, Rize 17/27°C.

Doğu Anadolu: Malatya 15/36, Erzurum 10/32, Van 12/34°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 20/36, Diyarbakır 22/41, Siirt 23/41°C.

Pazar günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'de 
''bölgesel'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor.

Yağışlar Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Marmara, İç Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz'de ''yer yer'' kuvvetli gözüküyor. Bu bölgelerde ani sel, su baskını ve heyelan tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluk oluşturabilecek durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: Ülkemizde önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık: Önemli bir değişim yok.

Pazartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz'in iç kesimleri ve batısı, İç Anadolu'nun batısı ile Karadeniz'de ''bölgesel'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor.

Yağışlar Doğu Marmara, İç Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'de ''yer yer'' kuvvetli gözüküyor. Bu bölgelerde ani sel, su baskını ve heyelan tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluk oluşturabilecek riskler var.

Rüzgar: Sivas çevresi, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da güneyli yönlerden ''yer yer'' kuvvetli rüzgarlar var.

Sıcaklık: Önemli bir değişim beklenmiyor. 

Uzun vadede gözüken hava durumu

Mevcut durumda 24 Haziran'da sıcak hava dalgası beklenirken, 30 Haziran'da çok kuvvetli olmasa da bir serin hava dalgası gelebilir. Sıcak hava dalgası ülkemizin tamamını etkileyebilir. Ancak sıcakların güçlü kısmı Batı Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun güneyinde kalıyor. Serin hava dalgasında ise sıcaklıklar kuzey ve iç kesimlerde daha fazla düşüyor.

Yağış durumlarında ise 30 Haziran'da gelmesi muhtemel serin hava dalgası ile birlikte kuzey ve iç bölgelerde gök gürültülü yaz sağanakları oluşma ihtimali var. 

Harita: https://www.meteociel.fr

sıcak hava dalgası
Daha yeni Daha eski