Sıcaklıklar artıyor

Yerel yağışlar kuzey ve iç bölgelerde halen etkisini sürdürürken, sıcaklıklar artışa geçiyor. Ege ve Akdeniz kıyıları, Kıyı Karadeniz ile Marmara'da öğle saatlerinde bile yer yer %50 %60'ları bulan nem oranı havanın bunaltıcı olmasına neden oluyor. Akşam ve gece saatlerinde Marmara ve Kıyı Karadeniz'de nem oranı %80 %90'lara çıkıyor.  Ege ve Akdeniz kıyıları, Kıyı Karadeniz ile Marmara'da birçok noktada yüksek nemden dolayı önümüzdeki günlerde bunaltıcı hava etkisini sürdürebilir.

Perşembe günü beklenen hava durumu

Yağış: Kuzey ve Doğu Marmara, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu ve Karadeniz'de ''yer yer'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor.

Yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluk oluşturabilecek riskler bulunuyor.

Rüzgar: Ege'de kuzeyli, Doğu Anadolu'nun doğusunda güneyli yönlerden yer yer, 30-40 km/saate kadar çıkan rüzgarlar görülebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 19/30, Bursa 18/32, Bilecik 17/29°C.

Ege: İzmir 24/36, Muğla 18/35, Kütahya 14/28°C.

Akdeniz: Antalya 22/36, Mersin 22/30, Kahramanmaraş 19/36°C.

İç Anadolu: Ankara 16/30, Konya 16/29, Sivas 12/29°C.

Karadeniz: Bolu 12/28, Samsun 18/27, Rize 18/26°C.

Doğu Anadolu: Malatya 17/36, Erzurum 13/33, Van 14/31°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 19/36, Diyarbakır 18/38, Siirt 21/38°C.

Cuma günü beklenen hava durumu

Yağış: Doğu Marmara, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile  Karadeniz'de 
''yer yer'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor.

Yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluk oluşturabilecek durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: Çanakkale ve Balıkesir çevresi ile Batı Ege'de kuzeyli, Doğu Anadolu'nun doğusunda güneyli yönlerden yer yer, 30-40 km/saate kadar çıkan rüzgarlar görülebilir.

Sıcaklık: Önemli bir değişim beklenmiyor.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Mevcut durumda Temmuz ayının girmesi ile birlikte sıcaklar kuvvetlenebilir. 2 Temmuz'da yurdumuzun hem Kuzey Afrika hem de Basra Körfezi üzerinden gelen çöl sıcaklarının etkisi altına girme ihtimali var. Bu kuvvetli sıcak hava dalgasında Marmara'da sıcaklıklar yer yer 40°C civarına çıkarken, Batı Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da sıcaklıklar 45°C'ye yaklaşabilir, hatta bazı noktalarda sıcaklıkların 45°C'yi bile görme ihtimali var. İç bölgelerde ise sıcaklıklar 35°C civarını görebilir. Bu durum uzun vadede olduğu için değişimlere açıktır.

Harita: https://www.wxcharts.com

kuvvetli sıcak hava dalgası
Daha yeni Daha eski