Sıcaklıklar artışa geçiyor

Karadeniz üzerinde bulunan ve birçok bölgede kuvvetli yağışlara yol açan alçak basınç sistemi Karadeniz'in kuzeyine çıkıyor. Yağışlar ülkemizin kuzeyine çekilirken, sıcaklıklar artışa geçiyor. Doğu bölgelerde ise Basra Körfezi'nden gelen sıcak hava akımı ile birlikte sıcak ve yağışsız günler devam ediyor.

Perşembe günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, Kuzey ve İç Ege ile Karadeniz'de zamanla ''bölgesel'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri ihtimali var. Yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluk oluşturabilecek riskler bulunuyor.

Rüzgar: Ülkemizde önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 15/25, Bursa 14/26, Bilecik 10/24°C.

Ege: İzmir 18/29, Muğla 12/29, Kütahya 9/23°C.

Akdeniz: Antalya 17/29, Mersin 19/28, Kahramanmaraş 16/32°C.

İç Anadolu: Ankara 12/25, Konya 11/26, Sivas 9/26°C.

Karadeniz: Bolu 8/24, Samsun 15/24, Rize 18/24°C.

Doğu Anadolu: Malatya 12/31, Erzurum 8/28, Van 12/28°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 14/32, Diyarbakır 15/35, Siirt 18/34°C.

Cuma günü beklenen hava durumu

Yağış: Zamanla Marmara, Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Ardahan ve Kars çevresi ile Karadeniz'de ''yer yer'' olmak üzere yağış olasılığı var. Yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluk oluşturabilecek riskler bulunuyor.

Rüzgar: Yurdumuzda önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık: Ülke genelinde sıcaklıklar 1-4°C artıyor.

Uzun vadede gözüken hava durumu

23 Haziran'da sıcaklık artışı gözüküyor. Bu sıcaklık artışında özellikle Batı Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun güneyinde sıcaklar kuvvetlenebilir. 26 Haziran'da ise kuzey ve iç bölgelerde serinleme var. Diğer bölgeler bu serinlemeden az etkileniyor.

Uzun vadedeki yağış durumlarına baktığımızda ise 26 Haziran'da gelmesi muhtemel serin hava dalgasıyla birlikte kuzey ve iç bölgelerde yerel olmak üzere kuvvetli yağışlar oluşabilir.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

kuvvetli yağış
Daha yeni Daha eski