Sıcak havalara dikkat!

Ülkemizin büyük bölümünde haftalardır etkili olan serin ve yağışlı havalar etkisini kaybediyor. Yerel yağışlar kuzey kuzeydoğu bölgelere çekilirken, Basra Körfezi ve Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava akımları ülke genelini etkisi altına alıyor. Özellikle Batı Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da aşırı sıcaklar var. Sıcaklıklar buralarda yer yer 40°C ve üzerini görebilir. Kuzey ve iç bölgelerde de sıcak havanın etkili olması bekleniyor. Marmara, Kıyı Karadeniz ve Akdeniz kıyılarında yüksek nem oranları ile hava daha bunaltıcı olmaya önümüzdeki günlerde de devam edebilir. 12.00-17.00 saatleri arasında güneş altında uzun süre kalınmaması gerekiyor. Batı, güney ve güneydoğu kesimlerde sıcak çarpması riski yüksek.

Cumartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, İç Anadolu, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ve Karadeniz'de zamanla ''bölgesel'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri görülebilir.

Yağışlar Orta Karadeniz ile Batı Karadeniz'de ''yer yer'' kuvvetli. Bu bölgelerde ani sel, su baskını ve heyelan tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Ayrıca yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluk oluşturabilecek riskler bulunuyor.

Rüzgar: Doğu Anadolu'nun doğusunda Lodos yer yer 40 km/saate kadar çıkıyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 21/30, Bursa 19/32, Bilecik 19/31°C.

Ege: İzmir 26/37, Muğla 21/37, Kütahya 15/30°C.

Akdeniz: Antalya 24/38, Mersin 24/32, Kahramanmaraş 21/38°C.

İç Anadolu: Ankara 15/31, Konya 16/30, Sivas 13/27°C.

Karadeniz: Bolu 14/28, Samsun 19/27, Rize 19/27°C.

Doğu Anadolu: Malatya 18/34, Erzurum 11/32, Van 12/30°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 22/36, Diyarbakır 20/40, Siirt 22/39°C.

Pazar günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde ''bölgesel'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri olasılığı bulunuyor.

Yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluk oluşturabilecek durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: Ülkemizde önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık: Marmara, Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Batı Karadeniz'de 1-3, Orta Karadeniz'de 1-4°C artış var. Doğu Anadolu'nun kuzeyinde ise 2-4°C düşüş olabilir. Ülke genelinde sıcak hava etkili.

Pazartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ve Karadeniz'de ''bölgesel'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri ihtimali var.

Yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluk oluşturabilecek riskler var.

Rüzgar: Yurdumuzda önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık: Önemli bir değişim yok. Sıcak hava, ülke genelinde etkili.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Basra Körfezi ve Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava akımları yurdumuzda sıcak havaların etkili olmasına neden oluyor. 1 Temmuz itibariyle sıcaklar biraz daha güçlenebilir. Batı Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu'da 40°C'yi aşan sıcaklıklar ölçülebilir. İç bölgeler 35°C civarına çıkarken, kuzey kesimler 30°C ve üzerine çıkabilir. Kuzey kesimler diğer bölgelere göre sıcaklardan daha az etkilenecek gibi gözüküyor. Ayrıca şu anki durumda 5 Temmuz'da Balkanlar üzerinden gelmesi muhtemel serin hava dalgası ile birlikte yurdumuzun kuzey ve iç bölgelerinde serinleme ihtimali ortaya çıktı.

Yağış durumlarında ise 5 Temmuz'da gelmesi muhtemel serin hava dalgası ile birlikte kuzey, batı ve iç bölgelerde yerel olmak üzere kuvvetli gök gürültülü yaz sağanaklarının oluşma ihtimali var.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

sıcak hava dalgası
Daha yeni Daha eski