Sağanak yağış bekleniyor

Ülkemizde geçtiğimiz hafta olduğu gibi bu hafta da yağışlar bekleniyor. Bu hafta beklenen yağışlar konveksiyonel (yükselim yağışı) olduğundan dolayı daha çok karasal bölgelerde görülebilir. Hafta boyu kuzey bölgeler ve iç kesimlerde yerel gök gürültülü sağanaklar bekleniyor. Salı günü Balkanlar'dan gelen serin hava dalgası ile birlikte kuzey ve iç bölgelerde biraz serinleme var. Hafta boyunca kuzey iç ve doğu bölgelerde geceler üşütse de gündüz sıcaklıkları normal değerlerde. Batı Ege, Kıyı ve Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneyi ve Güneydoğu Anadolu'da hava diğer bölgelere göre daha sıcak.

Salı günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, Kuzey ve İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri ve batısı, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yerel olmak üzere gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. 

Yağış beklenen bu bölgelerde yerel dolu yağışı riski de bulunuyor. Yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar ile yıldırım düşme tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: İç Ege ve İç Anadolu'nun batısında Günbatısı ve Karayel'den yer yer 40 km/saate kadar ulaşan rüzgarlar görülebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 17/25, Bursa 14/25, Bilecik 13/24°C.

Ege: İzmir 19/33, Muğla 17/32, Kütahya 11/24°C.

Akdeniz: Antalya 19/32, Mersin 20/28, Kahramanmaraş 18/33°C.

İç Anadolu: Ankara 12/23, Konya 14/28, Sivas 8/24°C.

Karadeniz: Bolu 9/22, Samsun 14/23, Rize 13/24°C.

Doğu Anadolu: Malatya 15/31, Erzurum 5/28, Van 9/28°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 18/33, Diyarbakır 16/36, Siirt 19/34°C.

Çarşamba günü beklenen hava durumu

Yağış: Trakya, Marmara'nın güneydoğusu, İç Ege, Akdeniz'in batısı ve iç kesimleri, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batı ve kuzey kesimlerinde yerel olmak üzere gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. 

Yağış beklenen bu bölgelerde yerel dolu yağışı riski de var. Yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar ile yıldırım düşme tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun doğusu ve Güneydoğu Anadolu'da Lodos yer yer kuvvetli esebilir.

Sıcaklık: Önemli bir değişim beklenmiyor.

Uzun vadede gözüken hava durumu

15 Haziran'da serin hava dalgası, 19 Haziran'da sıcak hava dalgası, 22 Haziran'da ise serin hava dalgası gözüküyor. Yağış durumlarına baktığımızda ise 14-21 Haziran arası kuzey ve iç bölgelerde yerel olarak kuvvetli yağışların oluşma ihtimali var. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Harita: https://www.meteoblue.com

gök gürültülü sağanak yağış
Daha yeni Daha eski