Gök gürültülü yaz sağanakları devam ediyor

Kararsız atmosfer koşulları nedeniyle yerel gök gürültülü sağanaklar devam ediyor. Yer yer kuvvetli kuvvetli olan bu yağışlar, sıcak hava akımlarının gelmesiyle hafta sonu etki alanını iyice daraltabilir. Basra körfezi ve Kuzey Afrika'dan gelen sıcak hava akımları ile birlikte yurdumuzda sıcaklıklar, haftanın ikinci yarısında mevsim normallerinin üzerine çıkıyor.

Salı günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz'de ''bölgesel'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor.

Yağışlar İç Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde ''yerel'' olarak kuvvetli. Bu bölgelerde sel ve su baskını tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Ayrıca yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluk oluşturabilecek riskler bulunuyor.

Rüzgar: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'da güneyli yönlerden ''yer yer'' 40 km/saate kadar ulaşan rüzgarlar bekleniyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 18/28, Bursa 17/29, Bilecik 15/28°C.

Ege: İzmir 22/34, Muğla 15/32, Kütahya 13/25°C.

Akdeniz: Antalya 20/28, Mersin 22/30, Kahramanmaraş 18/32°C.

İç Anadolu: Ankara 15/26, Konya 15/26, Sivas 13/30°C.

Karadeniz: Bolu 12/25, Samsun 18/25, Rize 18/27°C.

Doğu Anadolu: Malatya 17/34, Erzurum 13/31, Van 14/29°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 17/34, Diyarbakır 18/38, Siirt 22/38°C.

Çarşamba günü beklenen hava durumu

Yağış: Kuzey ve Doğu Marmara, Akdeniz'in iç kesimleri ve doğusu, İç Anadolu ile  Karadeniz'de 
''bölgesel'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor.

Yağışlar Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Çankırı, Yozgat ve Sivas çevresinde ''yer yer'' kuvvetli gözüküyor. Bu bölgelerde sel ve su baskını tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluk oluşturabilecek durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: Ülkemizde önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de 1-3°C artış var. Doğu Karadeniz'de 2-4°C, Güneydoğu Anadolu'da ise 1-3°C düşüş bekleniyor.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Haziran'ın son 7 günü ve Temmuz'un ilk 7 gününde sıcak havalar gözüküyor. Bu sıcaklar Ege, Akdeniz, İç bölgeler, Doğu Anadolu'nun güneyi ve Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli. Marmara, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi bu bölgelere göre sıcak havalardan daha az etkilenebilir.

Yağış durumlarına baktığımızda sıcakların gelmesi ile birlikte etkili olan yağışlar etkisini 26 Haziran'dan itibaren büyük oranda kaybediyor. 2 Temmuz'dan itibaren ise yurdumuzun kuzey ve iç bölgelerinde yerel olmak üzere gök gürültülü sağanak geçişlerinin oluşma ihtimali var.

Harita: https://www.meteoblue.com

kuvvetli yağış
Daha yeni Daha eski