Gök gürültülü sağanaklar devam ediyor

Ülkemizin daha çok iç kesimlerinde etkili olan yerel gök gürültülü sağanaklar önümüzdeki günlerde de etkisini sürdürebilir. Yurdumuza Pazar günü zamanla, Balkanlardan gelmesi beklenen kuvvetli bir yağışlı ve serin hava dalgası girişi gözüküyor. Bu yağışlı hava dalgasında özellikle Marmara ve Karadeniz'de kuvvetli yağışlar oluşabilir. Serin ve yağışlı hava dalgası ile ilgili detaylar ilerleyen tahminlerde.

Perşembe günü beklenen hava durumu

Yağış: Trakya, Güney ve İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor.

Yağış beklenen bu bölgelerde yerel dolu yağışı riski de bulunuyor. Yer yer ani kuvvetli yağış, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar ile yıldırım düşme tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: Yurdumuzda önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 15/28, Bursa 13/29, Bilecik 12/26°C.

Ege: İzmir 20/30, Muğla 14/28, Kütahya 9/25°C.

Akdeniz: Antalya 18/27, Mersin 20/28, Kahramanmaraş 17/29°C.

İç Anadolu: Ankara 12/24, Konya 13/25, Sivas 8/24°C.

Karadeniz: Bolu 8/24, Samsun 14/23, Rize 14/22°C.

Doğu Anadolu: Malatya 13/31, Erzurum 6/28, Van 10/28°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 16/30, Diyarbakır 15/33, Siirt 18/32°C.

Cuma günü beklenen hava durumu

Yağış: Trakya, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ve doğusu ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor.

Yağış beklenen bu bölgelerde yerel dolu yağışı riski de var. Yer yer ani kuvvetli yağış, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar ile yıldırım düşme tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: Yurdumuzda önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık: Önemli bir değişim yok.

Uzun vadede gözüken hava durumu

14-21 Haziran tarihleri arasında yani önümüzdeki hafta özellikle Marmara ve Karadeniz'de kuvvetli yağışlar görülebilir. Marmara ve Karadeniz'in yanı sıra iç bölgelerde yağışlar var. Bu periyot boyunca yurdumuzun kuzey ve iç kesimlerinde serin havanın etkili olması bekleniyor. 

20 Haziran'da ise yurdumuz Kuzey Afrika ve Basra körfezinden gelen sıcak hava akımlarının etkisi altına girebilir. Bu sıcak hava akımları özellikle Batı Ege, Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneyi ve Güneydoğu Anadolu'yu etkileyebilir. Kuzey ve İç bölgelerde sıcak havaların etkisi diğer bölgelere daha az gözüküyor. Ayrıca sıcak hava kuzey ve iç bölgelerde yerel gök gürültülü sağanaklara yol açabilir, bu yağışlarla birlikte yerel dolu yağışı tehlikesi de bulunuyor.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

Balkanlar kuvvetli yağış ve kuvvetli serin hava dalgası
Daha yeni Daha eski