Yoğun sağanak yağışlara dikkat!

Balkanlardan gelen serin hava dalgası ile birlikte yurt genelinde sıcaklıklar hissedilir derecede düşerken, yerel kuvvetli yağışlar sel ve su baskını riskini ortaya çıkartıyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da ise Lodos'la sıcak hava etkili oluyor. Bu bölgelerde Çarşamba günü sıcaklıklarda biraz düşüş var.

Salı günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Ardahan çevresinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış geçişleri görülebilir. Yağışlar Orta ve Doğu Marmara, Batı ve Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Batı Karadeniz'de bölgesel olarak kuvvetli. Kuvvetli yağış beklenen bu bölgelerde ani sel, su baskını, dere yataklarında taşkın ve heyelan gibi olumsuz durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı tehlikesi bulunuyor.

Rüzgar: Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Lodos kuvvetli esebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 14/20, Bursa 12/19, Bilecik 11/18°C.

Ege: İzmir 16/24, Muğla 18/24, Kütahya 8/18°C.

Akdeniz: Antalya 17/25, Mersin 20/26, Kahramanmaraş 16/27°C.

İç Anadolu: Ankara 12/23, Konya 13/23, Sivas 10/24°C.

Karadeniz: Bolu 8/18, Samsun 15/20, Rize 17/23°C.

Doğu Anadolu: Malatya 14/31, Erzurum 8/28, Van 13/28°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 16/30, Diyarbakır 16/34, Siirt 20/34°C.

Çarşamba günü beklenen hava durumu

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, İç Ege, İç Anadolu, Doğu Akdeniz, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısında sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. Yağışlar Doğu Marmara, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri ve Karadeniz'de bölgesel olarak kuvvetli. 
Kuvvetli yağış beklenen bu bölgelerde ani sel, su baskını, dere yataklarında taşkın ve heyelan gibi olumsuz durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı tehlikesi bulunuyor.

Rüzgar: Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Lodos yer yer kuvvetli esebilir.

Sıcaklık: İç Anadolu'da 2-5, Karadeniz'de 3-8, Doğu Anadolu'da 2-5, Güneydoğu Anadolu'da 1-4°C'lik sıcaklık düşüşü var.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Mevcut durumda Haziran'ın ilk yarısında ülke genelinde serin havalar gözüküyor. 14 Haziran'da sıcak hava dalgası gelmesi ihtimali var. Yağış durumlarına baktığımızda ise Haziran'ın ikinci haftasında da yurdumuz üzerinde yerel gök gürültülü sağanak geçişleri olasılığı var.

Harita: https://www.wxcharts.com

kuvvetli yağış
Daha yeni Daha eski