Sıcaklıklar hissedilir derecede düşüyor

Günlerdir ülkemizde etkili olan sıcak hava, Kuzey bölgelerden itibaren giriş yapan serin hava dalgasıyla birlikte etkisini kaybediyor. Gelen serin hava dalgası kuzey, iç ve doğu kesimlerde sıcaklıkları hissedilir derecede düşüyor. Kuzey bölgelerde sıcaklıklar yer yer 10°C birden düşebilir. Bu düşüşlerle birlikte yine yurdun kuzey, iç ve doğu bölgelerinde yerel gök gürültülü yaz sağanakları da oluşuyor. Bu yağışlarla birlikte yerel dolu yağışı tehlikesi var. Ayrıca güney bölgelerde sıcak hava, etkisini azaltsa da devam ediyor, orman yangını riskine karşı dikkat edilmeli.

Salı günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, İç Ege, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Karadeniz ve Doğu Anadolu'da bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri görülebilir. Yağışlar Doğu Karadeniz'de yer yer kuvvetli.

Rüzgar: Yer yer olmak üzere Batı ve Orta Akdeniz'in iç kesimlerinde Lodos, Güneydoğu Anadolu Doğu Anadolu'nun batısı ile İç Anadolu'nun güney ve doğusunda Karayel kuvvetli esebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 14/23, Bursa 13/24, Bilecik 13/23°C.

Ege: İzmir 17/30, Muğla 14/32, Kütahya 12/23°C.

Akdeniz: Antalya 19/28, Mersin 19/28, Kahramanmaraş 18/32°C.

İç Anadolu: Ankara 13/22, Konya 16/26, Sivas 10/20°C.

Karadeniz: Bolu 9/21, Samsun 14/17, Rize 14/19°C.

Doğu Anadolu: Malatya 13/28, Erzurum 5/22, Van 6/22°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 19/33, Diyarbakır 14/31, Siirt 17/31°C.

Çarşamba günü beklenen hava durumu


Yağış: Yağışlar yurdumuzun doğusuna çekiliyor. Doğu Karadeniz'in ve Doğu Anadolu'nun doğusunda bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor.

Rüzgar: Ülkemizde önemli bir rüzgar yok.

Sıcaklık: Önemli bir değişim beklenmiyor. Batı Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da sıcaklıklar yer yer 30°C'ye kadar çıkıyor. Diğer kalan bölgelerde hava serin.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Mevcut durumda önümüzdeki iki haftalık periyot boyunca arada serinlemeler olsa da çok kuvvetli denebilecek bir serin hava 19 Mayıs'a kadar gözükmüyor. Şu anki durumda Doğu Avrupa üzerinden, 19 Mayıs'ta ülkemizin tamamını etkileyebilecek kuvvetli bir serin hava dalgası ortaya çıkmış durumda. Bu serin hava dalgası geldiği taktirde sıcaklıklarda sert düşüşler yaşanabilir. 

Yağış durumlarına baktığımızda ise Mayıs ayını Nisan'a göre kurak geçireceğiz gibi gözüküyor. Bölgesel yağışlar dışında ülkemizin tamamını etkileyecek yağışlar gözükmüyor. 12 Mayıs'tan itibaren ülkemiz üzerinde bölgesel olarak kuvvetli gök gürültülü sağanak geçişleri oluşabilir. 19 Mayıs'ta gözüken serin hava dalgası ile birlikte yağışların da gelme ihtimali var.

Uzun vadedeki durumların değişime uğrama ihtimali bulunuyor.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

Serin hava dalgası
Daha yeni Daha eski