Serin hava dalgası etki alanını genişletiyor

Balkanlardan gelen kuvvetli serin hava dalgası, Cumartesi etki alanını genişleterek yurt genelini etkiliyor. Serin hava ile birlikte bölgesel gök gürültülü sağanak yağışlar sürüyor. Gündüz sıcaklıklarının yanı sıra gece sıcaklıkları da düşüyor, Marmara, Karadeniz, İç bölgeler ve Doğu Anadolu'da geceleri tek haneli sıcaklık değerleri görülebilir.

Cumartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Doğu Marmara, İç Ege, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. 

Yağışlar Batı ve Orta Karadeniz'de yerel olarak kuvvetli olabilir. 

Yerel dolu yağışı, ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuz durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: Muğla ve Antalya çevresi ile Doğu Akdeniz'de kuzeyli, Doğu Karadeniz Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da ise güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar görülebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 12/22, Bursa 8/22, Bilecik 8/19°C.

Ege: İzmir 14/27, Muğla 6/28, Kütahya 6/19°C.

Akdeniz: Antalya 17/28, Mersin 19/27, Kahramanmaraş 14/28°C.

İç Anadolu: Ankara 12/19, Konya 12/20, Sivas 10/24°C.

Karadeniz: Bolu 5/17, Samsun 14/19, Rize 12/20°C.

Doğu Anadolu: Malatya 14/30, Erzurum 10/28, Van 13/27°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 15/28, Diyarbakır 16/35, Siirt 19/33°C.

Pazar günü beklenen hava durumu

Yağış: Batı Karadeniz'in doğusu, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Orta ve Doğu Karadeniz'de bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. 

Yağışlar Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda yer yer olarak kuvvetli gözüküyor. 

Yerel dolu yağışı, ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuz durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: İç Anadolu ve Akdeniz'de yer yer olmak üzere kuvvetli, kuzeyli rüzgarlar bekleniyor. Doğu Anadolu'nun doğusunda ise güneyli rüzgarlar kuvvetli esebilir.

Sıcaklık: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'de sıcaklıklar 3-5°C artıyor. İç Anadolu'nun doğusunda 2-7, Orta ve Doğu Karadeniz'de 2-6, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da ise 2-5°C'lik bir sıcaklık düşüşü bekleniyor.

Pazartesi günü beklenen hava durumu


Yağış: Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun doğusunda bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. 
Yerel dolu yağışı, ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuz durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: İç Anadolu ve Akdeniz'de kuzeyli, Doğu Anadolu'nun doğusunda güneyli yönlerden yer yer kuvvetli rüzgarlar var.

Sıcaklık: 
Günün en yüksek sıcaklık değerlerinde Marmara 25-30, Ege 29-38, Akdeniz 29-35, İç Anadolu 20-28, Karadeniz 19-28, Doğu Anadolu 22-29, Güneydoğu Anadolu 28-33°C bandında.

Uzun vadede gözüken hava durumu

30 Mayıs'ta yeni bir serin hava dalgası gözükürken bu serin hava dalgasında da yurdumuz üzerinde gök gürültülü sağanaklar görülebilir. 4 Haziran'da sıcak hava dalgası gelebilir. Bu sıcak hava dalgasında sıcaklıklar daha çok Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da artıyor. Ülkemiz üzerinde Haziran'ın ilk haftasında gök gürültülü sağanakların oluşma ihtimali var. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Harita: 
https://www.meteoblue.com

gök gürültülü sağanak yağmur
Daha yeni Daha eski