Hafta sonu hava durumu nasıl olacak?

Yurdumuz, yüksek basınçların ve sıcak hava akımlarının etkisinden dolayı kurak bir Mayıs ayı geçiriyor. Pazar günü Balkanlardan gelen serin hava ile birlikte yurdumuzda bölgesel gök gürültülü sağanak yağışlar görülebilir. Kuzey bölgelerde yer yer 10°C'ye yakın sıcaklık düşüşleri bekleniyor. Yağış beklenen bölgelerde yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar, yerel dolu yağışı ve yıldırım düşmesi gibi risklere karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Cumartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Trakya ve Çanakkale çevresi, Doğu Karadeniz'in ve Doğu Anadolu'nun doğusunda zamanla, ''yerel'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ihtimali bulunuyor. 

Rüzgar: Önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 14/28, Bursa 13/29, Bilecik 11/29°C.

Ege: İzmir 16/30, Muğla 10/30, Kütahya 9/28°C.

Akdeniz: Antalya 17/28, Mersin 19/27, Kahramanmaraş 14/33°C.

İç Anadolu: Ankara 11/30, Konya 13/31, Sivas 10/30°C.

Karadeniz: Bolu 8/28, Samsun 12/22, Rize 13/21°C.

Doğu Anadolu: Malatya 13/33, Erzurum 7/26, Van 9/25°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 14/34, Diyarbakır 14/35, Siirt 20/35°C.

Pazar günü beklenen hava durumu

Yağış: İç Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Ardahan-Hakkari hattı, İç Anadolu, Orta ve Batı Karadeniz ile Marmara'da zamanla,  ''yerel'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri oluşabilir. Yağışlar Doğu Marmara, İç Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz'de ''yer yer'' kuvvetli. Yerel dolu yağışı, ani sel ve su baskını gibi olumsuz durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'de Lodos'un ''yer yer'' olmak üzere kuvvetli esmesi bekleniyor.

Sıcaklık: Marmara, Ege ve Batı Karadeniz'de 3-8°C, Batı Akdeniz ve İç Anadolu'nun batısında 2-5°C sıcaklık düşüşü var.

Pazartesi günü beklenen hava durumu


Yağış: Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda  ''yerel'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış geçişleri ihtimali var. Yağışlar Orta Karadeniz'de ''yer yer'' kuvvetli.

Rüzgar: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli Lodos esebilir.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklık değerlerinde Marmara 24-28, Ege 24-30, Akdeniz 27-31, İç Anadolu 23-27, Karadeniz 19-26, Doğu Anadolu 23-29, Güneydoğu Anadolu 29-33°C bandında.

Uzun vadede gözüken hava durumu

20 Mayıs'ta kuvvetli serin hava dalgası, 25 Mayıs'ta ise sıcak hava dalgası gözüküyor. 20 Mayıs'ta gelmesi muhtemel kuvvetli serin hava dalgası ile birlikte özellikle kuzey ve iç bölgelerde ''yerel olmak üzere kuvvetli'' gök gürültülü sağanak yağmur geçişleri görülme ihtimali var. Mayıs'ın ikinci yarısı, ayın ilk yarısına göre serin hava ve yağış bakımından daha güzel gözükmekte.

Harita: https://www.meteogiornale.it

gök gürültülü sağanak yağmur

Daha yeni Daha eski