Gök gürültülü kuvvetli sağanaklara dikkat!

Hafta sonunda ülkemizde bölgesel gök gürültülü sağanaklar bekleniyor. Balkanlardan gelen serin hava dalgası ile birlikte yurt genelinde sıcaklık düşüşleri var, hava serinliyor. Pazar yağışlar etki alanını daraltırken, Pazartesi yağışlar ülke geneline yayılıyor. Gök gürültülü sağanaklarla birlikte yerel dolu yağışı, ani sel, su baskını, heyelan, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar gibi riskler var.

Cumartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, İç Ege, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ve Karadeniz'de bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. Yağışlar Doğu Marmara, Batı ve Orta Karadeniz'de yerel olarak kuvvetli. Bu bölgelerde ani sel, su baskını ve heyelan gibi olumsuz durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı tehlikesi bulunuyor.

Rüzgar: Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde Lodos kuvvetli esebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle:

Marmara: İstanbul 15/23, Bursa 12/23, Bilecik 11/22°C.

Ege: İzmir 18/29, Muğla 13/29, Kütahya 10/21°C.

Akdeniz: Antalya 18/30, Mersin 20/28, Kahramanmaraş 16/28°C.

İç Anadolu: Ankara 13/22, Konya 14/25, Sivas 11/22°C.

Karadeniz: Bolu 8/18, Samsun 14/20, Rize 13/21°C.

Doğu Anadolu: Malatya 13/30, Erzurum 7/27, Van 9/27°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 16/29, Diyarbakır 17/32, Siirt 18/31°C.

Pazar günü beklenen hava durumu

Yağış: Karadeniz, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Ege, Doğu Marmara ve Trakya'da zamanla, yer yer olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ihtimali var.

Rüzgar: Ülkemizde önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık: Marmara, İç Ege, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de sıcaklıklarda 2-5°C artış bekleniyor. Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Doğu Karadeniz'de ise 3-8°C sıcaklık artışı var.

Pazartesi günü beklenen hava durumu


Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz'in iç kesimleri ve batısı, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. Yağışlar Marmara, Batı ve Orta Karadeniz'de yerel olarak kuvvetli. 
Bu bölgelerde ani sel, su baskını ve heyelan gibi olumsuz durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı tehlikesi bulunuyor.

Rüzgar: Ülkemizde önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklık değerlerinde Marmara 19-25, Ege 23-32, Akdeniz 23-33, İç Anadolu 24-29, Karadeniz 20-29, Doğu Anadolu 26-33, Güneydoğu Anadolu 32-36°C bandında.

Uzun vadede gözüken hava durumu

Mevcut durumda Haziran'ın ilk yarısında serin hava dalgaları gelebilir. Bu süreçte çok önemli bir sıcak hava dalgası gözükmüyor. Haziran'ın ilk haftası daha yağışlı iken, bu gözüken yağışlar Haziran'ın ikinci haftasında etkisini azaltabilir. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

kuvvetli yağış
Daha yeni Daha eski