Yağışlar o bölgelere çekiliyor

Ülkemizde etkili olan ilkbahar sağanakları etki alanını daraltıyor. Kuvvetli Lodos ise Perşembe yurdumuzun en doğusuna doğru çekiliyor Hafta sonu yeni bir yağışlı hava dalgası gözüktü. Bu yağışlı hava ile birlikte kuzey ve iç bölgelerde hissedilir derecede sıcaklık düşüşü bekleniyor.

PERŞEMBE

Yağış: Karadeniz, İç Anadolu'nun ve Doğu Anadolu'nun kuzey ile doğusunda bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri var. 

Rüzgar: Doğu Karadeniz'in ve Doğu Anadolu'nun doğusunda Lodos kuvvetli esebilir. Rüzgarın hızı yer yer 65-70 km/saate kadar ulaşıyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 8/19, Bursa 6/20, Bilecik 4/18°C.

Ege: İzmir 9/23, Muğla 6/24, Kütahya 3/18°C.

Akdeniz: Antalya 12/24, Mersin 14/24, Kahramanmaraş 10/25°C.

İç Anadolu: Ankara 6/20, Konya 8/20, Sivas 5/18°C.

Karadeniz: Bolu 1/17, Samsun 8/14, Rize 9/14°C.

Doğu Anadolu: Malatya 11/26, Erzurum 5/21, Van 8/22°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 11/26, Diyarbakır 9/28, Siirt 15/29°C.

CUMA

Yağış: Ülkemizde yağış beklenmiyor. Marmara ve Batı Karadeniz'de zamanla bulutlanma bekleniyor. Ülke genelinde hava az bulutlu ve açık.

Rüzgar: Önemli bir rüzgar yok.

Sıcaklık: Yurt genelinde 1-4°C'lik bir artış var.

UZUN VADE

Mevcut durumda 28 Nisan'da sıcak hava, 30 Nisan'da serin hava, 2 Mayıs'ta ise sıcak hava gözüküyor. Mayıs ayının ilk haftası yurt genelinde Basra Körfezi ve Kuzey Afrika'dan gelen sıcak hava akımları ile oldukça sıcak gözüküyor. Bu sıcak havalar geldiği taktirde Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da 30°C ve üzerine çıkan sıcaklıklar görülebilir. Marmara, İç bölgeler, Doğu Anadolu'nun batısı Karadeniz'in orta ve batısında 25°C'yi geçen yerler varken, Doğu Anadolu'nun doğusu 20°C civarına çıkabilir. Mayıs başında gözüken bu sıcaklık artışlarıyla birlikte ülkemizdeki bütün bölgelerde bölgesel gök gürültülü sağanaklar oluşabilir. Bu yağışlarla birlikte yerel dolu yağışları, sel ve su baskını gibi olumsuz durumların yaşanma ihtimali var. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişimlere açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

Daha yeni Daha eski