Şiddetli fırtınaya aman dikkat!

Yurdumuzun güney bölgelerini etkileyen kuvvetli sıcak hava etkisini azaltmaya başlarken, kuzey bölgelerde yağışlarla birlikte serin hava etkili oluyor. Doğu bölgelerde ise kuvvetli Lodos etkili. Hafta sonuna kadar ülke genelinde hava serinken, hafta sonu tekrar sıcak hava geliyor. Kuzey Afrika ve Basra Körfezinden gelen bu sıcak hava akımları ile birlikte yurdumuzun güney kesimlerinde yine 30°C'yi aşan sıcaklıklar görülebilir.

SALI

Yağış: Marmara, Kuzey Ege, Karadeniz, Akdeniz'in yüksek dağlık alanları, İç Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'da 'bölgesel' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri var. Yağışlar Doğu Karadeniz'de yerel olarak kuvvetli.

Rüzgar: Marmara, İç Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Batı ve Orta Karadeniz'de Günbatısı ve Lodos'tan 40 km/saate kadar çıkan rüzgarlar var. Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu ve Güneydoğu ile Doğu Karadeniz'de Lodos kuvvetli esiyor. İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun batısı ve kuzeyi ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde Lodos hızını yer yer 80-90 km/saate çıkartabilir. Fırtınaya karşı mutlaka dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 9/17, Bursa 8/19, Bilecik 6/18°C.

Ege: İzmir 10/21, Muğla 5/20, Kütahya 4/18°C.

Akdeniz: Antalya 18/24, Mersin 18/25, Kahramanmaraş 15/30°C.

İç Anadolu: Ankara 10/20, Konya 14/27, Sivas 12/28°C.

Karadeniz: Bolu 5/17, Samsun 10/17, Rize 13/20°C.

Doğu Anadolu: Malatya 12/28, Erzurum 6/22, Van 10/24°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 16/31, Diyarbakır 14/33, Siirt 17/30°C.

ÇARŞAMBA

Yağış: Marmara, Karadeniz, Doğu Akdeniz'in yüksek dağlık alanları ile Doğu Anadolu'nun doğusunda 'bölgesel' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri ihtimali bulunuyor.

Rüzgar: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'da kuvvetli Lodos devam ediyor. Doğu Anadolu'nun doğusunda Lodos hızını yer yer 70-75 km/saate kadar çıkartıyor.

Sıcaklık: Akdeniz'de 2-7, İç Anadolu ve Karadeniz'de 2-8, Güneydoğu Anadolu'da 2-5 sıcaklık düşüşü var. Marmara ve Ege'de sıcaklıklar 1-3°C artıyor.

UZUN VADE

25 Nisan'da serinleme, 28 Nisan'da sıcak hava, 1 Mayıs'ta serinleme, 3 Mayıs'ta sıcak hava dalgası gözüküyor. Sıcak havalar Kuzey Afrika ve Basra Körfezinden gelirken, Kuzey Avrupa ve Rusya'nın kuzeybatısından gelen serin havalar Balkanlar ve Karadeniz üzerinden yurdumuzu etkileyebilir. Bu serin ve sıcak havalar arasında kalan ülkemizde birkaç gün içinde kuzey ve iç bölgelerde ani sıcaklık değişimleri olabilir. Serin havalar kuzey ve iç bölgeleri, sıcak havalar ise yurdumuzun güney kesimlerini daha çok etkiliyor. Özellikle Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da sıcaklıklar dönem dönem yaz değerlerine çıkıyor. Yağış durumlarına baktığımızda ise 24 Nisan'da yeni bir yağışlı sistem gözükürken, 30 Nisan'dan itibaren yurdumuz üzerinde ısınmaya bağlı olarak, kuvvetli olmak üzere bölgesel gök gürültülü sağanakların oluşma ihtimali var.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteociel.fr

Daha yeni Daha eski