Kuvvetli rüzgarlara dikkat!

Avrupa'da etkili olan ılık havalar etkisini kaybederken, yurdumuz ılık havanın etkisi altına giriyor. Hafta sonu ülkemizde bölgesel yağışlar devam ederken, güneyli hava akımlarıyla birlikte sıcaklıklar ilkbahar değerlerine çıkıyor.

CUMARTESİ

Yağış: Marmara, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun güneydoğusu, Doğu Akdeniz, Antalya çevresi, Eskişehir ve Kütahya çevresinde bölgesel olmak üzere sağanak geçişleri bekleniyor. 

Rüzgar: Kıyı Ege ve Marmara'nın batısında güneyli yönlerden 40 km/saate kadar çıkan rüzgarlar var. İç Anadolu'nun doğusu ve Güneydoğu Anadolu'da Lodos ve Günbatısı 35-40 km/saate kadar çıkabilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 8/18, Bursa 7/20, Bilecik 3/19°C.

Ege: İzmir 8/21, Muğla 3/17, Kütahya 2/17°C.

Akdeniz: Antalya 10/20, Mersin 10/20, Kahramanmaraş 5/18°C.

İç Anadolu: Ankara 2/15, Konya 1/16, Sivas 0/14°C.

Karadeniz: Bolu 0/15, Samsun 6/18, Rize 6/16°C.

Doğu Anadolu: Malatya 3/16, Erzurum -2/8, Van 0/8°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 3/17, Diyarbakır 4/18, Siirt 5/16°C.

PAZAR

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde bölgesel yağış geçişleri bekleniyor. Yağışlar Trakya'da kuvvetli olabilir. 

Rüzgar: Güney ve Doğu Marmara, Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar esebilir.

Sıcaklık: Trakya'da 2-5°C düşüş, Doğu Anadolu ve Karadeniz'de 2-4°C artış bekleniyor.

PAZARTESİ

Yağış: Marmara, Ege, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yağış bekleniyor. Marmara ile Batı Karadeniz'de yağışlar kuvvetli.

Rüzgar: Batı Akdeniz, İç Ege, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde Lodos kuvvetli eserken, rüzgarın hızı yer yer 75 km/saate kadar ulaşabilir.

Sıcaklık: Marmara'da 3-8°C düşüş var iken, İç Anadolu Orta ve Doğu Karadeniz'de 1-4°C artış bekleniyor.

UZUN VADE

5 Nisan'da Avrupa'ya Grönland üzerinden inen Kutup kökenli kuvvetli soğuk hava dalgası, Avrupa kadar kuvvetli olmasa da, 8 Nisan'da yurdumuza da giriş yapabilir. Ortaya çıkan kuvvetli soğuk hava akımları tüm model verilerini de değiştirdi. Kuvvetli ılık havalar kaybolurken, yurdumuzda 8-18 Nisan arasında 10 günlük soğuk bir dönem gözüktü. 

Şu anki durumda 8 Nisan ve 13 Nisan'da soğuk hava dalgaları gözüküyor. Bu soğuk hava sistemlerinde Marmara'nın dağları, Karadeniz'in iç ve yüksekleri, İç bölgeler ve Doğu Anadolu'da kar yağışları olabilir. Yağış durumlarına baktığımızda 8 Nisan, 13 Nisan ve 15 Nisan'da yağışlı sistemler var. Bu yağışlı sistemlerden ülkemizin en çok kuzey kesimleri etkilenebilir. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

Daha yeni Daha eski