Kış geri geliyor!

Avrupa'da kar yağışlarına neden olan soğuklar yurdumuza giriş yapıyor. Bu soğuk hava ile birlikte sıcaklıklarda yer yer 15-20°C'ye varan sert düşüşler görülebilir. Yurdumuzun doğusunda Basra Körfezinden gelen ılık hava etkili. Gündüz en yüksek sıcaklıklar Erzurum, Kars ve Ardahan civarında bile 20°C'ye kadar çıkıyor. Soğuk havanın, yurdumuz üzerindeki sıcak hava ile karşılaşmasından dolayı yerel dolu yağışı, gök gürültülü yağış, deniz üzerinde hortum oluşumu, ani fırtına gibi olumsuz hava koşulları riskine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Ayrıca iç ve yüksek bölgelerde beklenen kar yağışları ile zirai don tehlikesine karşı da dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

PERŞEMBE

Yağış: Zamanla Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı ve Orta Karadeniz'de yağış bekleniyor. Soğumadan dolayı Trakya'nın iç ve yüksekleri, Marmara'nın yüksekleri, İç Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz'in iç ve yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı ihtimali var. Ayrıca yağışlar Marmara'da yerel olarak kuvvetli.

Rüzgar: Yer yer olmak üzere Kuzeybatı Ege ve Marmara'da Poyraz'dan, İç Ege Akdeniz'in ve Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu ile Doğu Anadolu'da Lodos'tan kuvvetli rüzgarlar var.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 6/9, Bursa 8/13, Bilecik 7/13°C.

Ege: İzmir 13/19, Muğla 7/16, Kütahya 4/14°C.

Akdeniz: Antalya 13/21, Mersin 15/22, Kahramanmaraş 11/24°C.

İç Anadolu: Ankara 7/19, Konya 7/23, Sivas 5/22°C.

Karadeniz: Bolu 5/15, Samsun 10/17, Rize 11/19°C.

Doğu Anadolu: Malatya 7/26, Erzurum 2/19, Van 3/19°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 12/25, Diyarbakır 10/26, Siirt 11/27°C.

CUMA

Yağış: Marmara, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yağış olasılığı var. Yağışlar Doğu Marmara ve Batı Karadeniz'de yerel olarak kuvvetli. Ayrıca soğumadan dolayı Marmara'nın dağları, İç Ege, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'in iç ve yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde yağışlar görülebilir.

Rüzgar: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de kuzeyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar var. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'da ise Lodos kuvvetli esebilir.

Sıcaklık: Doğu Marmara'da 2-5, Ege'de 4-10, Akdeniz'de 3-10, İç Anadolu'da 10-20, Karadeniz'de 3-20, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'da 2-5°C düşüş bekleniyor.

UZUN VADE

16 Nisan'da ılık hava gözükürken, 22 Nisan'da soğuk hava dalgası ortaya çıkmış durumda. 15 Nisan, 19 Nisan ve 22 Nisan'da ise yağışlı sistemler gözüküyor. 

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteogiornale.it

Daha yeni Daha eski