Kış devam ediyor

Nisan ayında olmamıza rağmen yurdumuza gelen kuvvetli soğuk hava dalgasıyla birlikte iç ve yüksek kesimlerde kar yağışları görülmeye devam ediyor. Hafta sonu özellikle iç bölgelerde kar yağışları beklenmekte. Ayrıca soğuk havadan dolayı Marmara ve İç bölgelerde zirai don tehlikesi var. Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'da kar örtüsünün bulunduğu eğimli yamaçlarda çığ tehlikesine dikkat edilmeli. Kar erimeleri ve yoğun yağışlardan dolayı akarsu seviyeleri hızla yükselebilir, bu durum da akarsu yataklarında taşkın tehlikesini doğuruyor. Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da gök gürültülü sağanaklarla birlikte yerel dolu tehlikesi var.

CUMARTESİ

Yağış: Doğu Marmara, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun batısında yağış beklentisi var. Doğu Marmara'nın dağları, İç Anadolu, Akdeniz'in iç kesimleri,  Karadeniz'in iç ve yükseklerinde yağışlar karla karışık yağmur ve kar şeklinde. 

Yoğun yağmur beklenen bölgeler: Orta ve Doğu Akdeniz, Orta Karadeniz kıyıları, yer yer olmak üzere Doğu Anadolu'nun doğusu.

Yoğun kar beklenen bölgeler: Orta ve Doğu Akdeniz'in dağları, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, yer yer olmak üzere Orta Karadeniz'in yüksekleri ve iç kesimleri.

Rüzgar: Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar var. Kuzeyli rüzgarlar Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de kuvvetli esiyor. Marmara'nın güney ve doğusunda yer yer 35-40 km/saate çıkan Poyraz ve Yıldız bekleniyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 2/12, Bursa 0/11, Bilecik -1/7°C.

Ege: İzmir 4/16, Muğla 0/13, Kütahya -5/6°C.

Akdeniz: Antalya 9/15, Mersin 11/16, Kahramanmaraş 8/14°C.

İç Anadolu: Ankara -2/7, Konya -1/4, Sivas -3/5°C.

Karadeniz: Bolu -4/5, Samsun 4/9, Rize 4/10°C.

Doğu Anadolu: Malatya 5/18, Erzurum 3/15, Van 5/17°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 5/16, Diyarbakır 5/23, Siirt 9/22°C.

PAZAR

Yağış: Doğu Marmara, Karadeniz, İç Ege, İç Anadolu, Akdeniz'in iç kesimleri ve doğusu, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'da yağış bekleniyor. Doğu Marmara'nın dağları, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri, İç Anadolu, Karadeniz'in iç ve yüksek noktalarında karla karışık yağmur ve kar görülebilir. 

Yoğun kar beklenen bölgeler: Batı Karadeniz'in iç kesimleri.

Yoğun yağmur beklenen bölgeler: Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, yer yer olmak üzere Doğu Anadolu'nun doğusu.

Rüzgar: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar var. Batı Karadeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Akdeniz'de kuzeyli yönlerden yer yer kuvvetli rüzgarlar esebilir.

Sıcaklık: Ege ve Batı Akdeniz'de 2-4, Orta ve Doğu Karadeniz'de 1-4°C artış bekleniyor. Batı Karadeniz'de 1-3, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 3-7°C düşüş olabilir.

PAZARTESİ

Yağış: Doğu Marmara, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri ve doğusu, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış olasılığı bulunuyor. Yağışlar, Doğu Marmara'nın yüksek dağları, İç Ege, İç Anadolu, Karadeniz'in yüksek kesimleri, Doğu Anadolu'nun doğusunun yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar görülebilir. Düzce, Zonguldak ve Bartın civarında yağışlar yer yer kuvvetli.

Rüzgar: Önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık: Doğu Anadolu'da 2-5°C azalış, diğer bölgelerde 1-3°C bir artış bekleniyor.

UZUN VADE

Mevcut verilerde Nisan'ın ikinci yarısında da sıcaklık dalgalanmaları gözüküyor. 16 Nisan'da soğuma gözükürken, 20 Nisan'da ılık hava dalgası gelebilir. Yağış durumlarına baktığımızda ise Nisan'ın ikinci yarısında da ülke genelinde yağışlı dönemler yaşanabilir. Sıcaklıkların artmasıyla birlikte, gök gürültülü kuvvetli ilkbahar sağanaklarının oluşma ihtimali bulunuyor. Mevsim geçiş döneminde olduğumuzdan dolayı model verilerinde kararsızlıklar yaşanıyor. Bu durumdan dolayı değişimler daha sık yaşanabilir.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

Daha yeni Daha eski