Gök gürültülü sağanaklara dikkat!

Orta Akdeniz'den Yunanistan'a oradan da yurdumuza gelen yağışlar ve ısınmaya bağlı olarak ülkemiz üzerinde oluşan yağışların, yurt genelinde 2-3 gün etkili olması bekleniyor. İskandinavya üzerinden inen soğuk hava, sıcaklıkları düşüşe geçiriyor. Azalan sıcaklıkların Salı gününden itibaren hızla yeniden artışa geçmesi bekleniyor. Beklenen gök gürültülü sağanaklarla birlikte yerel dolu tehlikesi, ani kuvvetli rüzgar, ani sel, su baskını, heyelan riskine dikkat edilmeli. Güney bölgelerde sıcaklıkların erken yükselmesinden dolayı orman yangını sezonu bu yıl erken başladı, orman yangını riskine karşı da dikkatli ve tedbirli olunmalı. Ayrıca gündüzleri hava ısınsa da, geceleri ülke genelinde hava halen soğuk durumda, özellikle iç ve doğu bölgelerde gece gündüz sıcaklık farkları çok yüksek, bu duruma da dikkat edilmeli.

Cumartesi günü beklenen hava durumu

Yağış: Zamanla Kıyı ve Kuzey Ege, Marmara ile Batı Karadeniz'de ''bölgesel'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor.

Rüzgar: Trakya, Çanakkale ve İstanbul çevresinde Poyraz yer yer 35-40 km/saate kadar ulaşıyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 12/17, Bursa 10/20, Bilecik 9/19°C.

Ege: İzmir 14
/24, Muğla 10/28, Kütahya 6/22°C.

Akdeniz: Antalya 14/27, Mersin 16/27, Kahramanmaraş 13/30°C.

İç Anadolu: Ankara 8/23, Konya 10/25, Sivas 5/24°C.

Karadeniz: Bolu 4/20, Samsun 10/18, Rize 9/19°C.

Doğu Anadolu: Malatya 9/27, Erzurum 2/23, Van 4/23°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 10/30, Diyarbakır 9/31, Siirt 12/29°C.

Pazar günü beklenen hava durumu

Yağış: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batı kesimlerinde ''bölgesel'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak ihtimali var. Yağışlar Doğu Marmara, İç Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz'de ''yer yer'' kuvvetli olabilir.

Rüzgar: Poyraz, Kuzey ve Batı Marmara ile Kuzeybatı Ege'de kuvvetli esiyor. Güneyli yönlerden esen rüzgarlar ise Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da yer yer kuvvetli.

Sıcaklık: Marmara, Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun batısı ve Karadeniz'de 2-5°C'lik bir sıcaklık düşüşü var.

Pazartesi günü beklenen hava durumu


Yağış: Doğu Marmara, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu'da ''bölgesel'' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. Yağışlar ''yer yer'' olmak üzere İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde kuvvetli olabilir.

Rüzgar: Kıyı Ege'de kuzeyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar eserken, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da güneyli yönlerden rüzgar ''yer yer'' 40 km/saate kadar çıkıyor. Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'de güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar görülebilir.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklık değerlerinde Marmara 14-18, Ege 17-27, Akdeniz 22-29, İç Anadolu 15-22, Karadeniz 13-22, Doğu Anadolu 20-28, Güneydoğu Anadolu 28-34°C bandında.

Uzun vadede gözüken hava durumu 

5 Mayıs'ta kuvvetli sıcak hava dalgası, 8 Mayıs'ta ise kuvvetli serin hava dalgası gözükmekte. Mayıs'ın ilk haftasında ısınmaya bağlı olarak yurdumuzda ''bölgesel'' olmak üzere gök gürültülü kuvvetli sağanaklar oluşabilir.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteoblue.com

gök gürültülü sağanak yağış
Daha yeni Daha eski