Gök gürültülü sağanaklar bekleniyor

Yurdumuzda güneyli kuvvetli rüzgarlarla birlikte sıcaklıklar ilkbahar değerlerini yakalıyor. Ülke genelinde hava hafta sonu oldukça ılık. Pazar Marmara ve Karadeniz'de yer yer 10°C'den fazla sıcaklık artışları var. Isınma ile birlikte gök gürültülü sağanak yağışlar da görülüyor. Bu yağışlar bölgesel karakterde. Pazartesi günü ise yeni gelen alçak basınç Marmara, Kuzey Ege ve Batı Karadeniz'de yerel kuvvetli yağışa neden olabilir. Ayrıca güneyli kuvvetli rüzgarlarla birlikte Kuzey Afrika'dan çöl tozları geliyor, bu çöl tozları yağışın olduğu yerlerde yere çamur şeklinde düşebilir.

CUMARTESİ

Yağış: Marmara, Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz, Erzurum Ardahan ve Kars çevresinde bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor.

Rüzgar: Ege, Batı ve Orta Akdeniz ile İç Anadolu'da güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar var. Marmara'nın kuzeyinde ise Poyraz yer yer 40 km/saate ulaşabilir. 

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 8/15, Bursa 8/21, Bilecik 7/20°C.

Ege: İzmir 13/29, Muğla 8/25, Kütahya 7/24°C.

Akdeniz: Antalya 13/26, Mersin 14/26, Kahramanmaraş 12/29°C.

İç Anadolu: Ankara 9/21, Konya 10/26, Sivas 6/24°C.

Karadeniz: Bolu 4/19, Samsun 8/12, Rize 9/14°C.

Doğu Anadolu: Malatya 7/26, Erzurum 0/19, Van 2/18°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 9/28, Diyarbakır 6/27, Siirt 10/27°C.

PAZAR

Yağış: Güney ve Doğu Marmara, Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ihtimali bulunuyor. 

Rüzgar: Marmara'nın güneyi, Ege, Akdeniz'in batısı, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey kesiminde güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar var.

Sıcaklık: Marmara'da 5-12, İç Anadolu'nun kuzeyinde 2-5, Karadeniz'de 3-13°C artış var. Diğer bölgelerde önemli bir değişim beklenmiyor.

PAZARTESİ

Yağış: Marmara, Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde bölgesel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklentisi bulunuyor. Yağışlar Marmara, Kuzey Ege, Eskişehir çevresi, Ankara'nın kuzeyi ile Batı Karadeniz'de yer yer kuvvetli olarak görülebilir.

Rüzgar: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde Lodos yer yer kuvvetli.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklık değerlerinde Marmara 15-24, Ege 20-28, Akdeniz, 22-32, İç Anadolu 23-29, Karadeniz 18-29, Doğu Anadolu 19-29, Güneydoğu Anadolu 26-31°C bandında

UZUN VADE

Mevcut durumda 23 Nisan'da sıcak hava, 28 Nisan'da serin hava dalgası, 1 Mayıs'ta ise sıcak hava dalgası gözüküyor. 24 ve 28 Nisan'da yağışlı sistemler ortaya çıkmış durumda. Yağışlar Nisan'ın geri kalanında daha çok kuzey bölgelerde gözükürken, 1 Mayıs'ta gözüken sıcak hava dalgası kuvvetli, sistem geldiği taktirde sıcaklıklar birçok bölgede 30°C ve üzerine çıkabilir. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

Daha yeni Daha eski