Yağışlar devam ediyor

Ülkemiz yağışlı sistemlerin etkisi altında kalmaya devam ediyor. Pazar gününe kadar ülke genelinde hava soğuk iken, Pazar günü Kuzey Afrika'dan gelen ılık hava dalgasıyla birlikte sıcaklıklar aniden belirgin bir şekilde artıyor. Bu sıcaklık artışının arkasından, yağışlı sistemler ve soğuk hava dalgası gözüküyor. Mart'ın geri kalanında ülke genelinde etkili yağışlar görebiliriz.

PERŞEMBE

Yağış: Bütün bölgelerde 'bölgesel' olmak üzere yağış beklentisi var. Yağışlar Doğu Akdeniz'in doğusu, Doğu Anadolu'nun orta kesimi ve Doğu Karadeniz'in doğusunda 'yer yer' kuvvetli olarak görülebilir. Ayrıca yağışlar Marmara'nın yüksek dağları, Karadeniz'in ve iç bölgelerin yüksekleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ile doğu kesiminde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülebilir.

Rüzgar: Güneyli yönlerden olmak üzere Ege, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Karadeniz'de 40 km/saate ulaşan rüzgarlar var. Orta ve Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun doğusunda yine güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar var, bu rüzgarlar 50-60 km/saat hıza kadar ulaşıyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 4/11, Bursa 3/11, Bilecik 2/9°C.

Ege: İzmir 5/13, Muğla 0/10, Kütahya -3/6°C.

Akdeniz: Antalya 8/17, Mersin 9/19, Kahramanmaraş 4/13°C.

İç Anadolu: Ankara -2/8, Konya 0/9, Sivas -4/6°C.

Karadeniz: Bolu -1/6 Samsun 5/14, Rize 7/12°C.

Doğu Anadolu: Malatya 1/10, Erzurum -2/3, Van 2/5°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 4/13, Diyarbakır 4/14, Siirt 6/14°C.

CUMA

Yağış: Marmara, Ege, İç Anadolu'nun kuzeyi ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun orta ve doğusu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda yağış ihtimali bulunuyor. Yağışlar kuzeybatı Ege'de kuvvetli. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun doğusunda karla karışık yağmur ve kar yağışları görülebilir.

Rüzgar: Ege, Ankara-Konya arası, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar var.

Sıcaklık: Ege Akdeniz İç Anadolu'da 2-4, Marmara Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun batı kesiminde 1-3°C'lik bir artış bekleniyor.

UZUN VADE

Geçtiğimiz tahminde 27 Mart'ta gözüken soğuk hava dalgası değişime uğradı. Mevcut durumda 24 Mart'ta soğuk hava dalgası gözüküyor. Bu soğuk hava dalgasında Marmara'nın yüksekleri, Karadeniz'in iç ve yüksekleri, İç bölgeler ile Doğu Anadolu'da kar yağışları gözükmekte. Detaylar sonraki tahminlerde.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wxcharts.com

Daha yeni Daha eski