Sıcaklıklar artışa geçiyor

Yağışlar Cumartesi günü yurdumuzun kuzey ve doğusuna çekiliyor. Sıcaklıklar batıdan itibaren artışa geçmeye başlıyor, ancak gece ve sabahları hava oldukça soğuk. Ülke genelinde geceleri ayazla birlikte don ve buzlanma riski var, zirai don tehlikesi bulunuyor. Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'da kar örtüsünün bulunduğu eğimli yamaçlarda çığ tehlikesine dikkat edilmeli.

CUMARTESİ

Yağış: Karadeniz, İç Anadolu'nun ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Doğu Anadolu genelinde yağış ihtimali var. Kıyı Karadeniz dışında kalan yerlerde yağışlar karla karışık yağmur ve kar şeklinde. Ayrıca yağışlar Batı Karadeniz'in kuzeyi, Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'da yer yer kuvvetli. Doğuya doğru zamanla etkisini kaybeden yağışlar, akşam saatlerinden itibaren yurdumuza veda ediyor. 

Rüzgar: İç Anadolu, Akdeniz, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kuzeyli yönlerden yer yer kuvvetli rüzgarlar var. Bu rüzgarlar zamanla doğuya doğru kayarak etkisini kaybediyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 4/12, Bursa -1/13, Bilecik -2/10°C.

Ege: İzmir 2/15, Muğla -2/15, Kütahya -5/8°C.

Akdeniz: Antalya 5/17, Mersin 6/18, Kahramanmaraş -1/11°C.

İç Anadolu: Ankara -3/8, Konya -4/8, Sivas -6/4°C.

Karadeniz: Bolu -3/5, Samsun 3/10, Rize 2/8°C.

Doğu Anadolu: Malatya -3
/6, Erzurum -5/0, Van -2/1°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep -1/11, Diyarbakır 0/9, Siirt 1/7°C.

PAZAR

Yağış: Ülkemizde yağış beklenmiyor. Ülke genelinde güneş görülebilir, kuzey bölgelerde yer yer bulutlanma bekleniyor.

Rüzgar: Yüksek basınçla birlikte ülkemizde rüzgarlar oldukça sakin, önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık: Yurt genelinde 1-4°C'lik bir sıcaklık artışı var.

PAZARTESİ

Yağış: Zamanla Karadeniz üzerinden sarkan yağış kütleleriyle Doğu Marmara, İç Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı ve Orta Karadeniz'de yağış olasılığı var. Yağışlar Batı Karadeniz'in yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olabilir.

Rüzgar: Önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık: Marmara ve Batı Karadeniz'de 2-3°C azalış, diğer bölgelerde 1-2°C artış bekleniyor.

UZUN VADE

3 Nisan'da gözüken ılık hava dalgası daha da kuvvetlendi, bu sisteme şu andaki durumda sıcak hava diyebiliriz. Mevcut durumda 3-11 Nisan arasında yurt genelinde sıcaklıklar mevsim normallerini aşabilir. Bu sıcak hava geldiği taktirde ülkemizde adeta yaz havası etkili olabilir. Marmara, Ege, Akdeniz, Güneydoğu ve Karadeniz'de yer yer 30°C'yi gören sıcaklıklar varken, İç bölgeler bile 25°C ve üzerine çıkabilir. 

Yağış durumlarına baktığımızda ise Nisan'ın ilk 10 günü biraz kurak gözüküyor. Bölgesel yağışlar dışında ülke genelini etkileyebilecek kuvvetli yağış sistemleri gözükmezken, gelmesi muhtemel bu sıcak havayla birlikte yerel olmak üzere kuvvetli gök gürültülü yağışlar oluşabilir. 

''Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.''

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
https://www.meteociel.fr

https://www.wetterzentrale.de


Daha yeni Daha eski