Sel tehlikesine dikkat!

Yurdumuza Akdeniz'den gelen yağışlı sistemin üzerine, Ukrayna ve Romanya üzerinden inen soğuklar geliyor. Yağışlı sistemle birlikte birçok bölgede yoğun şekilde yağışlar beklenirken, soğuk hava ile sıcaklıklarda yer yer 10-15°C'ye varan düşüşler görülebilir.

SALI

Yağış: Bütün bölgelerde yağış beklentisi bulunuyor. Yağışlar Balıkesir çevresi Marmara'nın doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Anadolu'nun güneyi ve batısı ile Güneydoğu' Anadolu'da yoğun şekilde görülebilir. Sel, su baskını, heyelan gibi olumsuzluk oluşturabilecek durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Ayrıca zamanla soğumadan dolayı Marmara'nın yüksekleri, İç Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz'in iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar bekleniyor.

Rüzgar: Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da güneyli yönlerden, Kuzeybatı Ege ve Marmara'da ise Poyraz'dan kuvvetli rüzgarlar esebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 5/8, Bursa 5/8, Bilecik 4/7°C.

Ege: İzmir 10/13, Muğla 5/12, Kütahya 4/7°C.

Akdeniz: Antalya 13/18, Mersin 13/20, Kahramanmaraş 8/16°C.

İç Anadolu: Ankara 6/11, Konya 9/13, Sivas 4/14°C.

Karadeniz: Bolu 3/6, Samsun 10/14
, Rize 9/18°C.

Doğu Anadolu: Malatya 4
/14, Erzurum 1/11, Van 4/13°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 5/15, Diyarbakır 5/17, Siirt 7/17°C.

ÇARŞAMBA

Yağış: Bütün bölgelerde yağış ihtimali var. Doğu Marmara, Karadeniz, İç Anadolu'nun güneyi ve doğusu, Orta ve Doğu Akdeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeybatısı ve güneydoğusu boyunca yağışlar etkili gözüküyor. 
Sel, su baskını, heyelan gibi olumsuzluk oluşturabilecek durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Marmara (alçak kesimlerde kar sıcaklık durumuna bağlı), İç Ege, İç Anadolu, Karadeniz'in iç ve yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar bekleniyor.

Rüzgar: Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'da güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar var.

Sıcaklık: Marmara'da 1-3, Ege'de 3-7, Akdeniz'de 2-5, İç Anadolu'da 6-10, Karadeniz'de 3-10, Doğu Anadolu'da 1-3, Güneydoğu Anadolu'da ise 1-2°C'lik bir düşüş beklenmekte.

UZUN VADE

30 Mart'ta bir soğuk hava dalgası ve yağışlı sistem daha gözüküyor. Bu sistemde iç bölgeler, yüksek rakımlı yerler ve Doğu Anadolu'da kar olasılığı bulunmakta.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wxcharts.com

Daha yeni Daha eski