O bölgelerde yoğun yağışlar bekleniyor

Ülkemiz Pazar gününden itibaren Libya-Mısır üzerinden gelen ılık havanın etkisi altına giriyor. Ilık hava dalgasıyla birlikte sıcaklıklar aniden yükseliyor. Ani sıcaklık artışı ve gelmesi beklenen soğuk havanın bu ılık havayla çarpışma ihtimali, kuvvetli hava olaylarına neden olabilir. Gök gürültülü sağanaklar, yerel dolu yağışları, kuvvetli fırtına, kuvvetli yağış, deniz üzerinde hortum oluşumu gibi olumsuz hava olaylarına karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Meteorolojik gelişmeler ve hava durumu haberleri takip edilmeli. Salı gününden itibaren ise Romanya-Ukrayna üzerinden gelen soğuk havayla kış geri geliyor. Bu soğuk hava dalgasında Marmara'nın iç ve yüksek kısımları, İç bölgeler, Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'da kar görülme ihtimali bulunuyor.

CUMARTESİ

Yağış: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeyi, Karadeniz, Doğu Anadolu genelinde zamanla yağış ihtimali var. Yağışlar Rize ile Artvin çevresi, Kıyı ve Kuzey Ege'de yoğun sağanaklar şeklinde. Marmara'nın güneyi, Eskişehir ve Ankara çevresinde de 'yer yer' olmak üzere yoğun yağış ihtimali var. Yağışlar, Doğu Karadeniz'in yüksek rakımlı yerleri ve Doğu Anadolu'nun doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde. 

Rüzgar: Önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 4/13, Bursa 3/12, Bilecik 3/10°C.

Ege: İzmir 9/15, Muğla 4/13, Kütahya 2/8°C.

Akdeniz: Antalya 11/17, Mersin 11/19, Kahramanmaraş 4/15°C.

İç Anadolu: Ankara 2/8, Konya 3/13, Sivas 0/10°C.

Karadeniz: Bolu 1/10, Samsun 7/12, Rize 5/12°C.

Doğu Anadolu: Malatya 2
/14, Erzurum -7/4, Van -3/7°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 3/15, Diyarbakır 3/15, Siirt 2/14°C.

PAZAR

Yağış: Marmara, İç Anadolu'nun kuzeyi, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yağış ihtimali var. Yağışlar Marmara, Batı Karadeniz kıyıları ve Doğu Karadeniz'in kuzeyinde yoğun sağanaklar şeklinde gözüküyor.

Rüzgar: Çanakkale, İstanbul ve Trakya'da Poyraz kuvvetli esebilir, Güneybatı Ege'de Keşişleme, İç Ege İç Anadolu'nun batısı ve Doğu Anadolu'nun doğusunda ise Lodos'un yer yer kuvvetli bekleniyor.

Sıcaklık: Marmara'nın kuzeyi ve Kıyı Karadeniz'de sıcaklıklarda 1-3°C düşüş var. Karadeniz'in iç kesimleri Güney Marmara ve Doğu Anadolu'da 1-3, Güneydoğu Anadolu'da 1-4, Akdeniz'de 4-8, İç Anadolu'da 3-8, Ege'de 5-10°C'lik bir sıcaklık artışı bekleniyor. 

PAZARTESİ

Yağış: Marmara, Kuzey Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu'da 'bölgesel' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri gözüküyor.

Rüzgar: Ülke genelinde güneyli yönlerden genelde Lodos olmak üzere, kuvvetli rüzgarlar esebilir. Özellikle Marmara, Ege ile İç Anadolu'nun batı kesiminde rüzgarın hızının yer yer 90 km/saate kadar ulaşması bekleniyor. 

Sıcaklık: Ege ve Akdeniz'de 1-3, İç Anadolu'da 3-5, Marmara ve Karadeniz'de 3-10°C'lik bir sıcaklık artışı var.

UZUN VADE

30 Mart'ta Rusya üzerinden yeni bir soğuk hava dalgası gözüktü. Bu sistem Marmara'nın yüksekleri, İç bölgeler, Karadeniz'in iç ve yüksekleri ile Doğu Anadolu'ya kar yapacak düzeyde. 

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteoblue.com

Daha yeni Daha eski