O bölgelerde yoğun kar bekleniyor

Ülkemiz soğuk havanın etkisi altında kalmaya devam ediyor. Sıcaklıklar mevsim normallerinin altında seyrederken, Perşembe ülke genelinde yağışlar var. Yağışlar Cuma günü etki alanını daraltmaya başlıyor. 

Soğuk havadan dolayı Marmara, İç bölgeler ve Doğu Anadolu'da don ve buzlanma ihtimali var. Marmara, Ege, İç ve Doğu bölgelerde zirai don tehlikesi bulunuyor. 

Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'da karla kaplı eğimli yamaçlarda sıcaklık değişimleri ve farklı özelliklerdeki kar katmanlarının üst üste gelmesinden dolayı çığ tehlikesine dikkat edilmeli. 

Birçok bölgede toprak suya doygun hale geldiğinden dolayı eğimli yerlerde heyelan ve kaya düşmesi riski bulunmakta.

Aşağıda belirttiğimiz bölgelerdeki yoğun kar yağışı ve kuvvetli rüzgarlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. 

PERŞEMBE

Yağış: Trakya ve Güneybatı Ege kıyıları dışında kalan bütün bölgelerde yağış beklentisi var. 

Yağışlar Orta ve Doğu Marmara, İç Ege, İç Anadolu, Akdeniz'in iç ve yüksekleri, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç ve yüksekleri ile Doğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülebilir. 

Doğu Marmara'nın yüksekleri, Doğu Karadeniz'in iç ve yüksekleri, Doğu Anadolu'nun kuzeybatı ve güneydoğusu boyunca yoğun kar yağışları olacağı tahmin ediliyor.

Rüzgar: Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Lodos kuvvetli esebilir. Rüzgarın hızının yer yer 75 km/saate kadar ulaşması bekleniyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 1/5, Bursa -1/4, Bilecik -3/1°C.

Ege: İzmir 2/9, Muğla -2/9, Kütahya -6/0°C.

Akdeniz: Antalya 5/13, Mersin 9/16, Kahramanmaraş 3/9°C.

İç Anadolu: Ankara -4/1, Konya -4/2, Sivas -6/-1°C.

Karadeniz: Bolu -6/-1, Samsun 2/7, Rize 2/6°C.

Doğu Anadolu: Malatya 1/8, Erzurum -3/3, Van 0/7°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 2/11, Diyarbakır 4/11, Siirt 5/10°C.

CUMA

Yağış: Doğu Marmara, Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'da yağış beklentisi var. 

Yağışlar Doğu Marmara, Orta ve Doğu Akdeniz'in yüksek kesimleri, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun yüksekleri, Doğu Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç ve yüksekleri ile Batı Karadeniz'de karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülebilir.

Batı Karadeniz'in kuzeybatısı, Doğu Akdeniz'in dağlık kesimleri, Kayseri'nin ve Sivas'ın güney ile doğu kesimleri, Doğu Anadolu'nun batı ve orta kesiminde yoğun kar yağışı ihtimali var.

Rüzgar: Yer yer olmak üzere, Karayel'in İç Anadolu ve Antalya civarında 30-40 km/saate Orta Akdeniz'de ise 50 km/saate kadar ulaşması bekleniyor.

Sıcaklık: Marmara, Ege, Batı Akdeniz'de 1-3°C artış var. Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Batı Karadeniz'de 1-3°C azalış olabilir. Ülke genelinde hava oldukça soğuk.

UZUN VADE

Mevcut durumda 3 Nisan'da ılık hava dalgası, 8 Nisan'da ise soğuk hava dalgası gözüküyor. 3 Nisan'da Libya üzerinden gelmesi muhtemel kuvvetli ılık hava akımıyla ülke geneline ilkbahar havası tam anlamıyla gelebilir. Bu ılık hava dalgasında Marmara, Ege, Akdeniz'de sıcaklıklar birçok noktada 25°C'ye kadar çıkarken, İç bölgeler bile 20°C'yi yer yer geçiyor. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişimlere açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

Perşembe En Düşük Sıcaklıklar


3 Nisan'da Gözüken Ilık Hava Dalgası

Daha yeni Daha eski