O bölgelerde kar bekleniyor

Avrupa üzerinde etkili olan devasa yüksek basınç alanı ülkemizi de etkileyerek yağışların kesilmesine ve sakin hava koşullarına neden oldu. Bugünlerde ise bölgesel olarak yağışlar görülürken, soğuma ile yağışlar bazı bölgelerde kar şeklini alıyor. İç ve doğu bölgelerde gece ve sabahları buzlanma ile birlikte yer yer sis ve pus görülebilir. Sıcaklık değişimleri, kar yağışları ve farklı özelliklerdeki kar katmanlarının üst üste gelmesinden dolayı Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'da eğimli yamaçlarda çığ tehlikesi bulunuyor.  

SALI

Yağış: Marmara, İç Ege, Akdeniz, Eskişehir çevresi, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda bölgesel yağışlar oluşuyor. Bu yağışlar Marmara'nın yüksek kesimleri, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri, Eskişehir çevresi, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde.

Rüzgar: Marmara ve Ege'de Poyraz'dan yer yer sert rüzgarlar görülebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 3/8, Bursa 3/7, Bilecik 0/5°C.

Ege: İzmir 6/12, Muğla 1/10, Kütahya -2/4°C.

Akdeniz: Antalya 7/16, Mersin 9/20, Kahramanmaraş 1/15°C.

İç Anadolu: Ankara -2/7, Konya -3/7, Sivas -8/6°C.

Karadeniz: Bolu -1/5 Samsun 3/9, Rize 2/8°C.

Doğu Anadolu: Malatya -3/9, Erzurum -11/0, Van -2/4°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 0/13, Diyarbakır -1/14, Siirt 3/11°C.

ÇARŞAMBA

Yağış: Akdeniz, İç Anadolu'nun güneyi, Batı ve Orta Karadeniz'in kuzey kesimleri, Doğu Karadeniz, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun doğusunda bölgesel yağışlar bekleniyor. Yağışlar İç Anadolu'nun güneyi, Akdeniz'in yüksek rakımlı yerleri, Batı ve Orta Karadeniz'in kuzeyinin yüksek rakımları yerleri, Doğu Karadeniz'in yüksekleri ve Doğu Anadolu'nun doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde.

Rüzgar: Marmara, Ege, Batı Akdeniz ve İç Anadolu'da kuzeyli yönlerden yer yer olmak üzere sert rüzgarlar esebilir.

Sıcaklık: Marmara ve Ege'de 2-5, Akdeniz ve Batı Karadeniz'de 1-3, İç Anadolu'da 2-4°C'lik bir sıcaklık artışı var.

UZUN VADE

Mevcut model verilerinde 11 Mart'ta soğuk hava dalgası gözüküyor. Bu soğuk hava dalgasında Marmara, Karadeniz, İç ve Doğu bölgelerde kar olasılığı ortaya çıkmış durumda. Mart ayına baktığımızda ise sıcaklık dalgalanmaları ile sıkça karşılaşabiliriz. Havalar birkaç gün içerisinde kıştan bahara, bahardan kışa dönebilir. Önümüzdeki 15 günlük periyotta Kuzey ve doğu bölgeler yağış açısından diğer bölgelere göre daha şanslı gözüküyor. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wxcharts.com

Daha yeni Daha eski