Kuvvetli yağışlar bekleniyor

Ülkemize yeni gelen soğuk hava dalgası ile sıcaklıklar hızla düşüşe geçiyor. Soğuma ile birlikte yurt genelinde yağışlar da var. Hızla düşen sıcaklıklar, Cumartesi günü ülkemizin tamamında hissedilir derecede artıyor. Ülke genelinde Perşembe beklenen yağışlar, Cuma doğu bölgelere hareket ediyor. 

Ayrıca Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'da kar örtüsünün bulunduğu eğimli ve dik yamaçlarda, hem sıcaklık değişimleri hem de kar örtüsünün üzerine yeni ve farklı özelliklerdeki kar katmanlarının eklenmesinden dolayı çığ tehlikesi var. Bu durumlara karşı mutlaka önlem alınması gerekiyor.

Aşağıda belirttiğimiz bölgelerdeki kuvvetli yağışlara, yoğun kar yağışlarına ve kuvvetli rüzgarlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. 

PERŞEMBE

Yağış: Bütün bölgelerde gün içinde yağış beklentisi bulunuyor. Yağışlar Marmara, Karadeniz'in kuzeyi, Antalya'nın doğusu, Doğu Akdeniz'in doğusu, Nevşehir Aksaray Niğde Kayseri çevresi ve Doğu Anadolu genelinde kuvvetli olarak gözüküyor. 

Zamanla Marmara'nın yüksek dağları, Batı Karadeniz'in yüksekleri ve iç kesimleri, İç Ege'nin yüksekleri, İç Anadolu'nun kuzeyinin yüksekleri, Orta Karadeniz'in yüksek rakımlı yerleri, Doğu Karadeniz'in iç ve yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda kar yağışları bekleniyor. 

Kar yağışları Marmara'nın yüksek dağları, Karadeniz'in kuzeye bakan yüksek rakımlı yerleri ve Doğu Anadolu genelinde yoğun olarak gözüküyor

Rüzgar: Marmara Ege Batı ve Orta Akdeniz İç Anadolu Batı ve Orta Karadeniz'de kuzeyli, Doğu Akdeniz Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda güneyli yönlerden kuvvetli rüzgar ihtimali bulunuyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 6/7, Bursa 4/7, Bilecik 4/7°C.

Ege: İzmir 11/14, Muğla 5/14, Kütahya 1/6°C.

Akdeniz: Antalya 12/21, Mersin 14/22, Kahramanmaraş 7/19°C.

İç Anadolu: Ankara 2/11, Konya 3/15, Sivas 1/11°C.

Karadeniz: Bolu 1/4 Samsun 4/9, Rize 4/10°C.

Doğu Anadolu: Malatya 4/14, Erzurum -3/4, Van 2/8°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 7/18, Diyarbakır 6/16, Siirt 6/17°C.

CUMA

Yağış: Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Batı Karadeniz'in kuzeyi, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'da yağış bekleniyor. Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu dışında kalan bölgelerde yağışlar karla karışık yağmur ve kar şeklinde. Doğu Karadeniz'in doğusu ve Doğu Anadolu'nun doğusunda yoğun kar yağışları görülebilir. Yağışlar zamanla doğuya doğru kayarak etkisini kaybediyor.

Rüzgar: Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile, Doğu Karadeniz'de kuzeyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar görülebilir.

Sıcaklık: Marmara'da 1-4, Batı Karadeniz'de 1-3°C sıcaklık artışı var. İç Anadolu'da 3-9, Doğu Akdeniz'de 3-6, Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da 4-8, Doğu Karadeniz'de ise 5-10°C'lik bir sıcaklık düşüşü bekleniyor.

UZUN VADE

17 ve 22 Mart'ta soğuk hava dalgaları ortaya çıkmış durumda. Yağış durumlarında ise ayın ilk yarısına göre, ayın ikinci yarısı oldukça güzel gözüküyor. 17, 21 ve 24 Mart tarihlerinde yağışlı sistemler yurdumuza gelebilir. Bu sistemlerle birlikte yurdumuzun özellikle batı, kuzey ve doğu kesimlerinde bol yağışlar görülebilir. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
https://www.wetterzentrale.de

Daha yeni Daha eski