Ilık hava dalgası yolda

Ülke genelinde bölgesel yağışlar ve soğuk hava etkisini sürdürüyor. Cumartesi gününden itibaren Kuzey Afrika üzerinden gelmesi beklenen ılık hava akımıyla birlikte sıcaklıklar artışa geçiyor. 

PERŞEMBE

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun geneli, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve batısında bölgesel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Batı Akdeniz ile Doğu Akdeniz'in doğusunda yağışlar yer yer kuvvetli. Doğu Marmara'nın yüksek dağları, İç Ege'nin ve Batı Karadeniz'in yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar görülebilir.

Rüzgar: Kuzeybatı Ege ve Batı Marmara'da Poyraz kuvvetli. Yer yer olmak üzere güneyli yönlerden esen rüzgarlar Doğu Akdeniz'de 30-40 km/saate, Güneydoğu Anadolu'da 35-40 km/saate, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'da 50 km/saate kadar ulaşabilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 4/12, Bursa 3/11, Bilecik 2/8°C.

Ege: İzmir 6/15, Muğla 2/14, Kütahya 0/6°C.

Akdeniz: Antalya 9/16, Mersin 10/19, Kahramanmaraş 6/15°C.

İç Anadolu: Ankara 2/10, Konya 4/11, Sivas -1/10°C.

Karadeniz: Bolu 1/7, Samsun 5/10, Rize 6/11°C.

Doğu Anadolu: Malatya 5/17, Erzurum -1/10, Van 0/14°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 7/17, Diyarbakır 5/19, Siirt 8/19°C.

CUMA

Yağış: Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bölgesel yağışlar bekleniyor. Yağışlar Doğu Anadolu'nun doğusunda yüksek rakımlı yerleşimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde. Doğu Akdeniz'de yağışlar yerel olarak kuvvetli.

Rüzgar: Trakya, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun doğusunda Lodos yer yer 40 km/saate kadar ulaşıyor.

Sıcaklık: Marmara, Ege ve Batı Karadeniz'de 2-5°C artış, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 3-5°C azalış bekleniyor.

UZUN VADE

Mevcut durumda 8 Nisan'da kuvvetli ılık hava dalgası gözükürken, 11 Nisan'da sıcaklık düşüşleri gözüküyor. Yağış durumlarına baktığımızda Mart'a göre Nisan'ın ilk yarısında yağışlar ülke genelinde belirgin bir düşüş gösterebilir. Yurt genelini etkileyecek kuvvetli yağışlar getirebilecek kuvvetli sistemler şu an için gözükmese de, sıcaklıkların artmasından dolayı bölgesel gök gürültülü sağanaklar oluşabilir. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteogiornale.it

Daha yeni Daha eski