Hava tekrar kışa dönüyor

Kısa süren ılık havanın ardından hava tekrar kışa dönüyor. Yeni gelen soğuk hava dalgasıyla birlikte sıcaklıklarda düşüşler var, bazı bölgelerde karla karışık yağmur ve kar yağışları görülebilir. 3 Nisan'daki ılık hava gözükmeye devam ediyor. Bu ılık hava geçen tahmine göre gücünü biraz azalttı, ancak yine kuvvetli bir sıcaklık artışı görebiliriz. 


SALI

Yağış: Marmara, Kuzey ve İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de yağış ihtimali var. Yağışlar Marmara'nın yüksek dağları, İç Ege'nin İç Anadolu'nun yüksekleri ile Batı Karadeniz'in yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde.

Rüzgar: Marmara ve Batı Ege'de kuzeyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar görülebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 4/10, Bursa 3/9, Bilecik 1/7°C.

Ege: İzmir 6/17, Muğla 3/16, Kütahya -1/7°C.

Akdeniz: Antalya 9/20, Mersin 9/21, Kahramanmaraş 4/19°C.

İç Anadolu: Ankara 2/7, Konya 2/9, Sivas -2/11°C.

Karadeniz: Bolu -3/6, Samsun 5/10, Rize 4/12°C.

Doğu Anadolu: Malatya -2/17, Erzurum -9/8, Van -4/9°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 2/18, Diyarbakır -1/18, Siirt 2/18°C.

ÇARŞAMBA

Yağış: Marmara, Ege, Batı ve Orta Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de bölgesel yağışlar var. Yağışlar İç Ege'nin yüksekleri, İç Anadolu'nun kuzeybatısının yüksekleri, Batı Karadeniz'in yüksekleri Uludağ ve Kartepe'de karla karışık yağmur ve kar şeklinde.

Rüzgar: Marmara ve Ege'de Poyraz kuvvetli esebilir.

Sıcaklık: Yurdumuzun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde 1-3°C sıcaklık artışı var. 

UZUN VADE

5 Nisan'dan itibaren ülkemizin tamamında sıcaklıklar, belirgin bir şekilde artış gösterebilir. Yer yer olmak üzere Marmara, Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun batısı, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de 25°C ve üzerine çıkan sıcaklık değerleri varken, Erzurum, Kars, Ardahan civarı bile 15°C ve üzerini görebilir. Ilık havanın süresi yaklaşık 10 gün kadar gözüküyor. 14 Nisan'da bir soğuma ortaya çıkmış durumda. Yağış durumlarında ise Nisan'ın ilk yarısı biraz kurak gibi gözükmekte. Ülke genelini etkileyecek çok kuvvetli sistemler şu an için gözükmese de, bölgesel olarak kuvvetli sağanakların oluşma ihtimali var.

''Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.''

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteoblue.com

Daha yeni Daha eski