Yoğun kar ve tipiye dikkat!

Mevsim normallerini geçen sıcaklıkların ardından ülkemiz soğuk havaların etkisi altına girmeye başladı. Cumartesi akşam kar yağışı Marmara'dan giriş yapıyor. Kar yağışları ve Sibirya kökenli soğuklar yeni haftada ülkemizi etkisi altına alıyor. Uzun vade de ise Şubat sonunda kuvvetli bir soğuk olasılığı devam ediyor.

CUMARTESİ

Yağış: Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun orta ve kuzeyi, Doğu Akdeniz'in doğusunda yağış var. Akşam saatlerinden itibaren Marmara ve Kuzey Ege'den yeni yağışlar giriyor. 

Yağışlar Doğu Karadeniz'in iç ve yüksekleri, Doğu Anadolu'nun kuzeyinin yüksek rakımlı yerleri ve Marmara'da (akşam) kar şeklinde.

Rüzgar: Marmara'da Poyraz 30-40 km/saate kadar çıkabilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul -2/5, Bursa -3/7, Bilecik -3/5°C.

Ege: İzmir 5/12, Muğla 3/13, Kütahya -5/7°C.

Akdeniz: Antalya 9/19, Mersin 11/20, Kahramanmaraş 7/16°C.

İç Anadolu: Ankara -5/6, Konya 0/11, Sivas -1/7°C.

Karadeniz: Bolu -6/3, Samsun 3/8, Rize 4/7°C.

Doğu Anadolu: Malatya 2/12, Erzurum -4/4, Van -3/6°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 5/15, Diyarbakır 3/16, Siirt 5/14°C.

PAZAR

Yağış: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yağış bekleniyor. 

Yağışlar Batı Ege'de yoğun yağmur, Marmara'da yoğun kar, İç Ege Batı Karadeniz Orta ve Doğu Karadeniz'in iç ve yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde kar şeklinde görülebilir. Marmara'da kuvvetli Poyrazla birlikte tipi şeklinde kar yağışları gözüküyor.

Rüzgar: Marmara ve Kuzeybatı Ege'de Poyraz kuvvetli iken, İç Anadolu'nun güney ve doğusu ile Doğu Anadolu'nun güneyinde yer yer 35-40 km/saate kadar çıkan güneyli rüzgarlar var.

Sıcaklık: Marmara'da 2-5, Ege'de 1-3°C sıcaklık düşüşü bekleniyor

PAZARTESİ

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ve kuzeyi, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Karadeniz'de yağış ihtimali var.

Yağışlar Marmara'nın orta ve doğusu, İç Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz'de yoğun kar, Batı Akdeniz'in kıyı ve alçak yerlerinde yoğun yağmur Batı Akdeniz'in yükseklerinde yoğun kar şeklinde. Kuzey Ege, İç Anadolu'nun batısı, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç ve yükseklerinde de kar yağışları var. Marmara'da kuvvetli Poyraz'la birlikte tipi şeklinde kar yağışları görülebilir.

Rüzgar: Kuzeybatı Ege, Marmara'da Poyraz kuvvetli esmesini sürdürüyor. Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yer yer güneyli yönlerden 40 km/saate kadar çıkan rüzgarlar var.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklık değerlerinde Marmara 2 -1, Ege 10 -1, Akdeniz 7-18, İç Anadolu 1-13, Karadeniz -2 13, Doğu Anadolu, 3-15, Güneydoğu Anadolu 15-18°C bandında.

UZUN VADE: Mevcut durumda 25 Şubat'ta kuvvetli olmak üzere yeni bir soğuk hava ve kar dalgası ortaya çıkmış durumda. Bu soğuk sistem oldukça güçlü gözüküyor. Rusya'dan inmesi muhtemel Sibirya soğukları ile birlikte, ülke genelinde ay sonunda kar yağışları ortaya çıkmış durumda. Bu durumlar değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteociel.fr

Daha yeni Daha eski