Yoğun kar o bölgeleri etkisi altına alıyor

Soğuk hava yurdumuzun doğusuna doğru hareket ederken, yoğun yağışlar etki alanını genişletiyor. Birçok bölgede yoğun kar yağışları var. Batı bölgelerde kuzeyli, doğuda ise güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar esiyor. Soğuk hava ülkede hafta boyu etkisini sürdürebilir, ayrıca uzun vade de yeni bir soğuk ve kar olasılığı ortaya çıktı.

SALI

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, Ege'nin kuzey ve doğusu, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve batısında yağış bekleniyor. 

Yağışlar Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun alçak kesimleri, Akdeniz'in kıyıları ve doğusunda yağmur, diğer yağış alan bölgelerde kar şeklinde. 

Orta ve Doğu Marmara (yer yer), Akdeniz'in iç ve yüksekleri, İç Anadolu, Batı Karadeniz'in kuzeyi, Orta ve Doğu Karadeniz'de yoğun kar bekleniyor. Orta ve Doğu Akdeniz kıyılarında yoğun yağmur görülebilir.
 
Rüzgar: Marmara'da Poyraz ve Yıldız, Ege'de Poyraz, Batı Akdeniz'de ve İç Anadolu'da Poyraz kuvvetli esiyor. Orta Akdeniz, Batı ve Orta Karadeniz'de kuzeyli yönlerden yer yer 40-45 km/saate çıkan rüzgarlar var. Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar görülebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul -2/2, Bursa -4/1, Bilecik -5/-1°C.

Ege: İzmir 1/4, Muğla -3/4, Kütahya -9/-2°C.

Akdeniz: Antalya 6/10, Mersin 10/14, Kahramanmaraş 6/11°C.

İç Anadolu: Ankara -6/-2, Konya -5/-2, Sivas -5/-2°C.

Karadeniz: Bolu -9/-2, Samsun -1/3, Rize 1/5°C.

Doğu Anadolu: Malatya 4/14, Erzurum 0/7, Van 1/9°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 4/15, Diyarbakır 4/17, Siirt 7/18°C.

ÇARŞAMBA

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, Ege'nin Marmara sınırına yakın yerleşimleri, Akdeniz'in orta ve doğusu, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış bekleniyor. Yağışlar, Orta ve Doğu Akdeniz'in kıyıları ve alçak kesimleri ile Güneydoğu Anadolu'da yağmur, diğer tüm yağış alan bölgelerde kar şeklinde. Kıyı ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'da yoğun kar bekleniyor.

Rüzgar: Marmara Ege Akdeniz İç Anadolu Orta Karadeniz'de kuzeyli yönlerden, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğu kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar var.

Sıcaklık: Akdeniz'de 2-5, İç Anadolu'da 1-3, Doğu Karadeniz'de 2-11, Doğu Anadolu'da 3-15, Güneydoğu Anadolu'da 3-6°C sıcaklık düşüşü bekleniyor.

UZUN VADE

Geçtiğimiz tahminler de ay sonunda gözüken soğuk bir sistem vardı, bu soğuk hava dalgası kaybolmanın ve değişimlerin ardından yeniden gözüktü. Mevcut durumda 28 Şubat'ta Rusya üzerinden gelmesi muhtemel Sibirya kökenli soğuk hava dalgası ortaya çıktı. Soğuklar model haritalarında 2 Mart'ta ülkemiz üzerinde daha da kuvvetleniyor. Bu sistem şu anda gözüktüğü kuvvette gelirse, bugünlerdeki soğuklardan daha kuvvetli soğuk havalar görebiliriz. Soğuk havalarla birlikte ülke genelinde kar yağışları da gözüküyor. Bu kar yağışlarının özellikle ülkemizin kuzey ve doğusunda kuvvetli olarak görülmesi muhtemel. Bu durumlar uzun vade de olduğu için değişime açıktır, durumların yakından takip edilmesi gerekiyor.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

https://www.meteogiornale.it


Daha yeni Daha eski