Soğuk hava ve kar yolda

Ülkemizde ılık hava etkisini kaybetmeye hazırlanırken, soğuk hava ülkemize doğru hareket ediyor. Cuma gününden itibaren hava soğuyor. Pazar günü kar yağışları ve soğuk hava etkisini göstermeye başlarken, asıl soğuklar ise yeni haftada ülkemizi etkisi altına alabilir. Sibirya kökenli soğuklar ve yoğun kar yağışları ile yurdumuza işte tam anlamıyla beklenen özlenen kış geldi diyebiliriz. Şu anki verilerde önümüzdeki 15 gün boyunca ülke genelinde kuvvetli soğuklar ve kar yağışları gözüküyor. Bu süreçte soğuk ve kar bakımından birçok bölgede ekstrem durumlar yaşanabilir. 

YENİ TAHMİNİ OKUMAK İÇİN TIKLA: https://www.havadurumuweb.com/2021/02/yogun-kar-ve-tipiye-dikkat.html

Yağış: Marmara'nın ve Ege'nin batısı Batı Akdeniz'de yağış ihtimali var. Yağışlar Edirne, İzmir ve Çanakkale çevresinde yer yer kuvvetli. İç ve Doğu bölgelerde gece ve sabahları sis bekleniyor.

Rüzgar: Marmara ve Ege'de Lodos'tan kuvvetli rüzgarlar var.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 11/20, Bursa 9/21, Bilecik 7/19°C.

Ege: İzmir 11/20, Muğla 6/16, Kütahya 3/17°C.

Akdeniz: Antalya 10/19, Mersin 11/20, Kahramanmaraş 5/17°C.

İç Anadolu: Ankara 2/18, Konya 2/18, Sivas -2/14°C.

Karadeniz: Bolu 3/17, Samsun 9/22, Rize 9/18°C.

Doğu Anadolu: Malatya -1/14, Erzurum -7/8, Van -3/8°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 4/16, Diyarbakır 4/17, Siirt 4/16°C.

CUMA

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun batısında yağış bekleniyor. Yağışlar soğumanın etkisiyle Orta ve Doğu Marmara, Batı Karadeniz'de yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülebilir.

Rüzgar: Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz'de Lodos kuvvetli esebilir. Rüzgarlar sabah saatlerinden itibaren Marmara'dan başlamak üzere kuzeyli yönlere dönüyor. Bu kuzeyli rüzgarlar da Marmara, Batı ve Orta Karadeniz kıyılarında zaman zaman kuvvetli.

Sıcaklık: Marmara'da 10-15, Batı Karadeniz'de 8-12, Ege ve İç Anadolu'da 3-8°C'lik bir düşüş var.

SOĞUK HAVA VE KAR DURUMU NASIL?

Yeni hafta boyunca Rusya üzerinden sarkan Sibirya soğuklarının ülkemizde etkili olması bekleniyor. Bu soğuklarla birlikte Güney ve Doğu Marmara, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Karadeniz ve Doğu Anadolu'da yoğun kar yağışları gözükmekte. 17 Şubat'ta ani bir soğuk hava atağı ile sıcaklıklar daha da düşebilir. Marmara'da bile gündüz sıcaklıkları bu atakla -5°C civarına kadar düşüyor. Bu soğuk sistemde özellikle iç ve doğu bölgeler başta olmak üzere çok şiddetli don ve buzlanma görülebilir. Ayrıca soğukların güçlü olması Kıyı Ege'de kar yağışlarına neden olabilir. Akdeniz kıyılarında yaşayanların bile kar sürprizi ile karşılaşma olasılığı var. Kar yağışı ve soğuk havaya yaklaşmamıza rağmen halen sıcaklık ve yağış durumlarında değişimler yaşanıyor. Sisteme dair yeni durumlar yeni tahminlerde sizlerle.

UZUN VADE: Mevcut durumda önümüzdeki soğuk havalarla 23 Şubat'ta gözüken kuvvetli bir soğuk hava dalgası birleşebilir. Bu durumda Şubat ayının geri kalanını kuvvetli soğuklarla ve kar yağışlarıyla geçirebiliriz. Şu anki durumda son model çıktısı olan 26 Şubat'a kadar ülkemizde 15 gün boyunca kuvvetli soğuklarla birlikte kar yağışları ortaya çıkmış durumda.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
https://www.wetterzentrale.de

Daha yeni Daha eski