Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıkıyor

Yine yüksek basınçların kuvvetlenmesi ile birlikte kurak bir döneme giriş yaptık. Doğu Avrupa, Doğu Akdeniz ve Rusya'nın batısında zaman zaman konumlanan yüksek basınçlar ülke genelinde 10 günlük kurak bir döneme neden olabilir. Bu kurak dönem ülkemiz için büyük bir kayıp. Barajlar ve yeraltı sularında çok büyük bir su açığı var. Eğer bu dönemde kuraklık olmasaydı, yoğun yağışlar gelseydi barajlarda %10-15 oranında bir seviye artışı olabilirdi. Bu gerçekten çok önemli bir oran. Şubat ayı gibi yağışlı olması gereken bir aydan, 10 günlük bir dönemi kaybediyoruz. Kuraklığın yanı sıra, Kuzey Afrika'dan esen güneyli rüzgarlarla birlikte ise ılık hava yurdumuza gelerek, sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerine çıkmasına neden oluyor.

SALI

Yağış: Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'de bölgesel yağışlar bekleniyor. Kıyı Ege ve Marmara'nın batısında yağışlar yerel olarak kuvvetli.

Rüzgar: Doğu Akdeniz'de Poyraz sert eserken, Batı Akdeniz Ege Marmara ve Batı Karadeniz'de ise güneyli yönlerden sert rüzgarlar görülebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 9/18, Bursa 10/19, Bilecik 8/17°C.

Ege: İzmir 13/18, Muğla 8/17, Kütahya 5/15°C.

Akdeniz: Antalya 12/20, Mersin 12/20, Kahramanmaraş 4/14°C.

İç Anadolu: Ankara 3/15, Konya 3/16, Sivas -3/9°C.

Karadeniz: Bolu 5/17, Samsun 13/21, Rize 7/18°C.

Doğu Anadolu: Malatya -1/10, Erzurum -10/5, Van -5/5°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 3/13, Diyarbakır 1/14, Siirt 2/14°C.

ÇARŞAMBA

Yağış: Marmara'nın güney ve doğusu, Kıyı Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güneyi ve batısında zamanla bölgesel yağış var. 

Rüzgar: Doğu Akdeniz kıyılarında Poyraz 40 km/saate kadar çıkıyor. Diğer bölgelerde rüzgarlar zayıflıyor, ülke genelinde önemli bir rüzgar yok.

Sıcaklık: Önemli bir değişim yok. Ülke genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde. Marmara, Batı Ege, Akdeniz ve Kıyı Karadeniz'de sıcaklıklar 20°C civarına birçok yerde çıkarken, Güneydoğu ile iç bölgelerde en yüksek sıcaklıklar 15°C'yi görebilir. Erzurum, Kars, Ardahan ve Ağrı çevresinde bile gündüz en yüksek sıcaklıklar 5°C ve üzerine çıkıyor.

UZUN VADE: Mevcut durumda yüksek basınçlardan dolayı önümüzdeki 10 gün boyunca ülke genelinde önemli denecek yağış beklenmiyor. Ay ortasında hareketlilik gözükmeye devam ediyor. 13 Şubat'ta  soğuk hava ile birlikte yurdumuza yağışlar giriş yapabilir. 14 Şubat'tan itibaren yurdumuza gelmesi muhtemel İskandinavya kökenli soğuklarla birlikte ülkenin büyük kısmında kar ihtimali ortaya çıkmış durumda. Bu durumlar uzun vade de olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

Daha yeni Daha eski