Lodos sıcaklıkları yükseltmeye devam ediyor

Ülkemizde Lodos'la birlikte ılık hava dalgası devam ediyor. Sıcaklıklar önümüzdeki 3 gün boyunca Marmara, Batı Ege, Akdeniz ve Karadeniz'de birçok noktada 20°C ve üzerine çıkıyor. İç bölgelerde sıcaklıklar 20°C'ye yaklaşırken, Erzurum Kars ve Ardahan çevresinde bile gündüz en yüksek sıcaklık 10°C'ye kadar çıkabilir. Hafta sonuna kadar bölgesel yağışlar olsa da, bu yağışlar ülke genelini etkilemiyor. 14-24 Şubat arasında ülke genelinde bol yağışlı bir dönem gözükmekte.

SALI

Yağış: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yerel olmak üzere yağış beklentisi var. Yağışlar Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinin yüksek rakımlı yerlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde.

Rüzgar: Marmara, Ege, Batı ve Orta Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu ve Karadeniz'de Lodos'un sert esmesi bekleniyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 12/19, Bursa 10/23, Bilecik 9/22°C.

Ege: İzmir 13/20, Muğla 8/17, Kütahya 5/17°C.

Akdeniz: Antalya 12/20, Mersin 13/21, Kahramanmaraş 7/19°C.

İç Anadolu: Ankara 7/17, Konya 7/18, Sivas 1/13°C.

Karadeniz: Bolu 7/19, Samsun 13/23, Rize 11/23°C.

Doğu Anadolu: Malatya 0/14, Erzurum -4/8, Van -3/9°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 6/18, Diyarbakır 3/17, Siirt 5/16°C.

ÇARŞAMBA

Yağış: Marmara, Ege, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Karadeniz, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yerel yağış ihtimali var.

Rüzgar: Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz'de Lodos'un sert esmesi bekleniyor.

Sıcaklık: Ülke genelinde 1-3°C'lik bir sıcaklık düşüşü bekleniyor.

SOĞUK HAVA VE KAR SİSTEMİ

Şu andaki verilerde yurdumuzda 13-22 Şubat arasında Sibirya kökenli soğukların etkili olması bekleniyor. Bu soğuklarla birlikte ülke genelinde kar yağışları görülebilir. En yoğun kar yağışları şu anki verilerde Marmara, Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun batı ve güney kesimlerinde gözüküyor. Sibirya kökenli bu soğuklar 16 Şubat'ta ülkemiz üzerinde daha da kuvvetlenecek gibi duruyor. Mevcut durumda kar sistemi ve soğuk hava ilgili genel bilgiler böyle. Halen değişimler devam ediyor, detaylar netleştikçe sonraki tahminlerde sizlerle.

UZUN VADE: 22 Şubat'ta sıcaklık artışı varken, 23 Şubat'ta tekrar bir soğuma var ancak bu soğuk hava şu anda kuvvetli değil. 23 Şubat'ta ise yeni bir yağışlı sistem gözükmüş durumda. Bu durumlar uzun vade olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteogiornale.it

Daha yeni Daha eski