Ilık hava etkisini sürdürüyor

Ülkemiz Kuzey Afrika üzerinden gelen ılık havanın etkisi altında kalmaya devam ediyor. Sıcaklıklar Kıyı ve Batı bölgelerde birçok noktada 20°C ve üzerine çıkıyor. Bu ılık hava akımı Rusya'dan Balkanlara ve yurdumuza inmeye çalışan kuvvetli soğuk havayı engelliyor. Ülkemizin yanı sıra ılık hava Balkanlar'da da etkili. Rusya ve Kuzeydoğu Avrupa'da ise kuvvetli soğuklar var. Karadeniz'in kuzeyinde Ukrayna'da kar yağışları ve soğuk hava varken ülkemizde gündüzleri bahar havası hakim. Bu durumu haritalarda daha net görebilirsiniz.

CUMARTESİ

Yağış: Sadece sabah saatlerine kadar Rize ve Artvin'de yerel yağış olasılığı bulunuyor. Ülke genelinde hava az bulutlu ve açık. Gece ve sabahları sakin hava koşullarından dolayı Marmara, iç bölgeler ve Doğu Anadolu'da yer yer sis ve pus görülebilir.

Rüzgar: Batı ve Orta Karadeniz'in kuzeyi ile Çanakkale, İstanbul ve Trakya'da Lodos yer yer 30-40 km/saate kadar çıkabilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 6/17, Bursa 5/21, Bilecik 3/20°C.

Ege: İzmir 8/21, Muğla 4/19, Kütahya 0/18°C.

Akdeniz: Antalya 13/23, Mersin 11/23, Kahramanmaraş 3/19°C.

İç Anadolu: Ankara 2/17, Konya 2/17, Sivas -5/12°C.

Karadeniz: Bolu 0/18, Samsun 7/20, Rize 6/17°C.

Doğu Anadolu: Malatya -1/13, Erzurum -10/4, Van -5/5°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 2/17, Diyarbakır 1/15, Siirt 1/14°C.

PAZAR

Yağış: Rize, Artvin ve Ardahan çevresinde Gürcistan'dan sarkan yağışlardan dolayı yağış beklentisi var. Yağışlar Rize ve Artvin'in yüksek rakımlı yerleri ve Ardahan'da kar şeklinde. Ülke genelinde hava az bulutlu ve açık. Gece ve sabahları sakin hava koşullarından dolayı Marmara, iç bölgeler ve Doğu Anadolu'da yer yer sis ve pus görülebilir.

Rüzgar: Kıyı Ege ve Marmara'nın batısında Lodos yer yer 40 km/saate çıkıyor.

Sıcaklık: Önemli bir değişim beklenmiyor. Ülke genelinde ılık hava etkili.

PAZARTESİ

Yağış: Akşam saatlerinden itibaren Batı Marmara, Batı Ege ve Batı Akdeniz'de yağış ihtimali var. Batı bölgelerde bulutlanma artıyor. Diğer bölgelerde hava az bulutlu ve açık. Gece ve sabahları sakin hava koşullarından dolayı iç bölgeler ve Doğu Anadolu'da yer yer sis ve pus görülebilir.

Rüzgar: Marmara ve Ege'de güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar var. İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de Lodos yer yer 40 km/saat hıza çıkabilir.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklık değerlerinde Marmara 18-23, Ege 17-21, Akdeniz 11-20, İç Anadolu 11-19, Karadeniz 12-24, Doğu Anadolu 4-15, Güneydoğu Anadolu 13-18°C bandında.

UZUN VADE: İlk olarak 30 Ocak'ta yazdığımız tahminde, 14 Şubat'ta gözüken soğuk hava ve kar sistemi değişimler ve kaybolmanın ardından tekrar gözükmeye başladı. Sürenin kısalmaya başlaması sistemin gelme ihtimalini arttırıyor. Şu andaki mevcut durumda Sibirya kökenli soğuklar Balkanlar üzerinden 14 Şubat'ta yurdumuza giriş yapabilir. Bu soğuklarla birlikte ülke genelinde kar yağışları görülme ihtimali var. Ocak ortasında gelen soğuk hava ve kar sistemi de ilk defa 30 Aralık'ta gözükmüş ve 17 gün sonra gelmişti. Bu açıdan Ocak ayına benzer bir durum da söz konusu. Bu durumlar uzun vadede olduğu değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteoblue.com

https://www.ventusky.com

https://www.meteogiornale.it

14 Şubat'ta Balkanlardan yurdumuza girmesi muhtemel soğuk hava dalgası.


Ilık hava akımının soğuk havanın ülkemize girişini engellemesi. 
Ukrayna'da kalan kar yağışları ve soğuk hava.Cumartesi günü ülkemizdeki hava durumu.

Daha yeni Daha eski