Yoğun kar yağışlarına dikkat!

Hafta sonu Rusya'dan gelen Sibirya kökenli soğuklar etkisini arttırıyor. Bunun üzerine zamanla batı bölgelerden Orta Akdeniz'den gelen yağışlı alçak basınç sistemi giriş yapıyor. Ülke genelinde hafta sonunda kar yağışı var. Yeni haftaya ise çok soğuk bir başlangıç yapıyoruz. Sibirya soğukları ülkemiz üzerinde etkisini daha da arttırıyor. Ülke genelinde şiddetli buzlanma ve don bekleniyor.

CUMARTESİ

Yağış: Batı Karadeniz'in doğusu, İç Anadolu'nun batısı dışındaki bölgelerde zamanla yağış var. 

Yağışlar Marmara, Ege'nin Akdeniz'in Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleriyle, İç Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'da kar şeklinde. Ayrıca Marmara'nın güney ve doğusu ile Doğu Anadolu'nun orta kesimlerinde etkili kar yağışları bekleniyor. 

Güneydoğu Anadolu'nun batısı, Antalya çevresi, Orta ve Doğu Akdeniz'de yoğun yağışlar beklenmekte. Akdeniz'in orta ve doğusunda metrekareye 100 mm ve üzerinde yağış düşen olan yerler olabilir. 

Rüzgar: İç Anadolu'nun güney ve doğusu Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde güneyli, Marmara'da ise Poyraz'dan sert rüzgarlar var.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul -1/5, Bursa -4/4, Bilecik -6/3°C.

Ege: İzmir 1/8, Muğla -1/8, Kütahya -8/3°C.

Akdeniz: Antalya 9/16, Mersin 10/15, Kahramanmaraş 4/9°C.

İç Anadolu: Ankara -6/4
, Konya -2/6, Sivas -4/3°C.

Karadeniz: Bolu -11/2, Samsun 2/8, Rize 5
/8°C.

Doğu Anadolu: Malatya 1/6, Erzurum -5/1, Van 0/6°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 4/9, Diyarbakır 4/10, Siirt 4/9°C.

PAZAR

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, İç Ege, Akdeniz, İç ve Güneydoğu Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun güney orta ve batısında yağış var. 

Yağışlar Akdeniz'in kıyıları ve doğusu, Güneydoğu Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yağmur şeklinde, diğer kalan yerlerde ise kar şeklinde.

Yağışlar Doğu Akdeniz'in dağları, Doğu Marmara, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç ve yüksekleri, Doğu Anadolu'nun güney ve batısında yoğun kar şeklindeyken, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz'de yoğun yağmur var.

Rüzgar: Marmara Batı ve Orta Karadeniz ile İç Anadolu'da kuzeyli, Orta ve Doğu Akdeniz kıyıları Doğu Anadolu Güneydoğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'de kuzeyli yönlerden sert rüzgarlar var.

Sıcaklık: Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında 2-5, Doğu Akdeniz'de 1-3°C artış var. Diğer kalan bölgelerde ise sıcaklıklar 2-6°C düşüyor.

PAZARTESİ

Yağış: Batı Marmara ve Batı Ege dışında kalan bütün bölgelerde yağış beklentisi var. Yağışlar Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz'in kıyı kesimlerinde yağmur şeklinde, diğer bölgelerde ise kar beklentisi var. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda yoğun kar bekleniyor.


Rüzgar: Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Lodos yer yer kuvvetli.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklık değerlerinde Marmara 2 -4, Ege 7 -5, Akdeniz 2-15, İç Anadolu -1 -5, Karadeniz 9 -7, Doğu Anadolu 3 -8, Güneydoğu Anadolu 6-9°C bandında.

UZUN VADE: 21 Ocak'tan 31 Ocak'a kadar batı ve güney bölgelerdeki ara ara gözüken yağışların dışında ülkemizde kurak bir dönem gözüküyor. 31 Ocak'tan itibaren ise ülkenin büyük kısmında yağışlar ortaya çıkmış durumda. Bu gözüken kurak dönemde çok kuvvetli olmasa da soğuklar gözüküyor. Bu durumların değişme ihtimali bulunuyor.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteoblue.com

Daha yeni Daha eski