Yağışlı periyot nihayet başlıyor

Ülkemiz nihayet yağışlı havaların etkisi altına giriyor. 10 günden beri model verilerinde 9 Ocak'tan itibaren yağışlı sistemler ve Ocak ortasında soğuk havalar gözüküyor. Yağışlı periyot Cumartesi'den itibaren başlarken, soğuk havalar ise 14 Ocak'tan itibaren gelebilir. Hafta sonu Marmara'da kuvvetli yağışlar var. Pazartesi günü Lodos'la ani bir sıcaklık yükselişi gözüküyor.

CUMARTESİ

Yağış: Zamanla Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'de yağış ihtimali var. Yağışlar Marmara'da yerel olarak kuvvetli olarak gözüküyor.

Rüzgar: Kuzey Marmara'da Poyraz sert esiyor. Güney Marmara, Ege, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de Lodos'un yer yer sert esmesi bekleniyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 12/16, Bursa 13/18, Bilecik 9/17°C.

Ege: İzmir 13/18, Muğla 9/15, Kütahya 5/14°C.

Akdeniz: Antalya 11/18, Mersin 11/20, Kahramanmaraş 2/15°C.

İç Anadolu: Ankara 3/13
, Konya 4/14, Sivas -3/11°C.

Karadeniz: Bolu 2/14, Samsun 14/21, Rize 7
/19°C.

Doğu Anadolu: Malatya -2/5, Erzurum -13/2, Van -7/5°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 1/15, Diyarbakır -2/14, Siirt 3/13°C.

PAZAR

Yağış: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz'de yağış geçişleri ihtimali var. Yağışlar Marmara ve Batı Karadeniz'de yerel olarak kuvvetli.


Rüzgar: Ege kıyıları, İç Anadolu ve İç Ege'de güneyli yönlerden sert rüzgarlar görülebilir.

Sıcaklık: Marmara, Batı ve Orta Karadeniz'de 2-5°C sıcaklık düşüşü var. Ege, İç Anadolu ve Doğu Anadolu'nun batısında ise 1-3°C sıcaklık artışı beklenmekte.

PAZARTESİ

Yağış: Kuzey Marmara, Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yerel yağışlar var. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yağışlar kar şeklinde görülebilir.


Rüzgar: Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz'de Lodos kuvvetli.

Sıcaklık: Marmara ve Batı Karadeniz'de 3-5
°C, Ege Batı Akdeniz İç Anadolu'da 1-3°C sıcaklık artışı var. Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde ise 2-4°C'lik bir sıcaklık düşüşü beklenmekte.

UZUN VADE: Mevcut durumda 14 Ocak ve 20 Ocak'ta Balkanlar üzerinden kuvvetli denilebilecek soğuk hava dalgaları ülkemize giriş yapabilir. Bu soğuklarla birlikte Marmara, İç bölgeler, Karadeniz ve Doğu bölgelerde kar yağışları ihtimali var. Ayın 2. yarısı soğuk ve yağışlı hava bakımından güzel gözüküyor.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
https://www.wxcharts.com


Daha yeni Daha eski