Soğuk hava ve kar kapıda

Çarşamba Orta Akdeniz'den gelen kuvvetli alçak basınç sisteminin üzerine, İskandinav kökenli soğuk hava Balkanlar üzerinden yurdumuza geliyor. Alçak basınç sisteminin 986 milibara kadar düşen basınç değerleri batı bölgelerde yoğun yağışlara neden olabilir. Ani gelen soğuk hava ile birlikte ise özellikle Marmara ve Batı Karadeniz'de sıcaklıklar çok sert düşüşler gösterebilir, bu bölgelerde birçok noktada 10°C'den fazla sıcaklık düşüşleri var. Marmara'nın doğusu ve Batı Karadeniz'de kuvvetli sıcaklık düşüşleri Perşembe'ye sarkıyor.

SALI

Yağış: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz'de bölgesel yağışlar bekleniyor. Yağışlar Trakya, Çanakkale ve Muğla çevresi ile Batı Akdeniz'de yerel olarak kuvvetli, buralarda sel su baskını ile heyelan riskine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz'de güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar var. Ağaç ve direk devrilmesi ile çatı uçması gibi risklere karşı dikkat edilmeli.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 9/17, Bursa 10/19, Bilecik 7/17°C.

Ege: İzmir 12/18, Muğla 7/14, Kütahya 4/13°C.

Akdeniz: Antalya 10/16, Mersin
10/17, Kahramanmaraş 2/12°C.

İç Anadolu: Ankara 3/13, Konya 2/13, Sivas -3/9°C.

Karadeniz: Bolu 3/12, Samsun 11/20, Rize 9/18°C.

Doğu Anadolu: Malatya -6/7, Erzurum -12/1, Van -11/2°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 0/11, Diyarbakır -3/10, Siirt 0/10°C.

ÇARŞAMBA

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Batı Karadeniz'de yağış bekleniyor. Marmara, Ege, Batı ve Orta Akdeniz'de yağışlar kuvvetli olarak görülebilir, 
buralarda sel su baskını ile heyelan riskine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Marmara'nın batısında yoğun kar ihtimali bulunuyor. Ayrıca yağışların Trakya'dan başlamak üzere zamanla Marmara, İç Ege, Batı ve Orta Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışına dönmesi bekleniyor. Rakımı alçak yerlerde kar için sıcaklık önemli durumda, soğuk havanın hareketi de Çarşamba kar açısından belirleyici etkenlerden birisi.

Rüzgar: Marmara'da Karayel, Ege Akdeniz İç Anadolu ve Karadeniz'de güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar esebilir. Ağaç ve direk devrilmesi ile çatı uçması gibi risklere karşı dikkat edilmeli.

Sıcaklık: Marmara'da 5-12, Ege'de 5-10, İç Anadolu'nun kuzeybatısında 2-6, Batı Karadeniz'de ise 2-4°C'lik bir sıcaklık düşüşü var.

UZUN VADE: 3 Şubat'ta soğuk hava dalgası, 6 Şubat'ta ise ılık hava dalgası gözüküyor. 2 ve 8 Şubat'ta ise yağışlı sistemler ortaya çıkmış durumda.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://kachelmannwetter.com

Daha yeni Daha eski