Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor

Ülkemizde genelinde Ocak ayına girmemize rağmen halen kuraklık devam ediyor. Kuraklığın yanı sıra, güneyli hava akımları sıcaklıkları da mevsim normallerinin üzerinde tutuyor. Önümüzdeki günlerde gündüz en yüksek sıcaklıklar Marmara, Batı Ege, Kıyı Karadeniz'de 15-20°C bandına çıkıyor. Akdeniz kıyılarında ise 20°C'yi aşan sıcaklıklar görülebilir. Doğu'da ise don ve buzlanma etkisini sürdürüyor. Pazartesi batı bölgelerden yağışlı hava dalgası girişi var. Uzun vade de değişimler olsa da kar sistemi gözükmeye devam ediyor. 

CUMARTESİ

Yağış: Çanakkale, Kıyı Ege, Kilis-Adıyaman hattı, Kahramanmaraş, Sivas çevresi ile Doğu Anadolu'nun batısında 'yerel' yağış geçişleri ihtimali var. Gece ve sabah saatlerinde iç ve doğu bölgelerde sis, don ve buzlanma görülebilir.

Rüzgar: Ülkemizde önemli bir rüzgar beklenmiyor. 

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 8/17, Bursa 4/20, Bilecik 1/16°C.

Ege: İzmir 9/17, Muğla 4/16, Kütahya 0/15°C.

Akdeniz: Antalya 10/21, Mersin 11/20, Kahramanmaraş 5/16°C.

İç Anadolu: Ankara 1/12, Konya 2/13, Sivas -2/10°C.

Karadeniz: Bolu 1/14, Samsun 8/16, Rize 6/16°C.

Doğu Anadolu: Malatya -1/4, Erzurum -12/2, Van -9/4°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 4/14, Diyarbakır -1/14, Siirt 2/13°C.

PAZAR

Yağış: Trakya'nın batısı Çanakkale çevresi ile Kıyı Ege'de yağış ihtimali bulunuyor. İç ve doğu bölgelerde gece ve sabahları don ile buzlanma ile birlikte birçok noktada sis görülebilir. 


Rüzgar: Ülkemizde önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık: Önemli bir değişim beklenmiyor.

PAZARTESİ

Yağış: Orta Akdeniz'den yeni yağışlı sistem geliyor. Zamanla olmak üzere Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'de yağış ihtimali var. Yağışlar Edirne, Çanakkale ile Kıyı Ege'de kuvvetli olarak gözüküyor. İ
ç ve doğu bölgelerde gece ve sabahları don ile buzlanma ile birlikte birçok noktada sis görülebilir. 

Rüzgar: Batı Ege ve Batı Marmara'da güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar bekleniyor.

Sıcaklık: 
Önemli bir değişim beklenmiyor.

UZUN VADE: Değişimler olsa da kar gözükmeye devam ediyor. 10 Ocak'tan itibaren soğumalar başlıyor. Şu anki durumda Rusya üzerinden gelen soğuk hava akımı 14 Ocak'ta Balkanlardan yurdumuza giriş yapıyor. 15-16 Ocak'ta ise bu soğuklar Karadeniz üzerinden yurdumuzu etkiliyor. Bu soğuk hava dalgasında Marmara, iç ve doğu bölgelerde kar ihtimali bulunuyor. Yağış durumlarına baktığımızda ise yüksek basınçların etkisinin kırılması ile birlikte 9 Ocak'tan itibaren ülkemiz ardı ardına gelen yağışlı sistemlerin etkisine girebilir. Bu sistemlerle ülke genelinde kuvvetli yağışlar görülebilir. Bu durumlar uzun vade olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
https://kachelmannwetter.com

Daha yeni Daha eski