Sıcaklıklar artışa geçiyor

Kuvvetli soğuk hava doğuya çekiliyor. Libya'dan gelen ılık hava ile batı bölgelerden itibaren sıcaklıklar artışa geçiyor. Hafta sonunda ülke genelinde belirgin bir sıcaklık artışı gözlemlenebilir. Doğu bölgelerde farklı özelliklerdeki kar tabakalarının üst üste binmesi ve sıcaklık değişimlerinden dolayı, bitki örtüsünden yoksun eğimli yamaçlarda çığ tehlikesi bulunuyor.

PERŞEMBE

Yağış: Doğu Karadeniz'in doğusu ve Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda kar ihtimali var. Yağışlar zamanla etkisini kaybediyor. Marmara, İç ve Doğu bölgelerde yer yer olmak üzere gece ile sabahları sis ihtimali bulunuyor.

Rüzgar: Trakya'da ve İstanbul'da Lodos, Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu'da Karayel ve Yıldız yer yer 40 km/saate kadar ulaşabilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 2/9, Bursa -3/9, Bilecik -6/6°C.

Ege: İzmir 2/12, Muğla -3/10, Kütahya -13/4°C.

Akdeniz: Antalya 2/15, Mersin 1/14, Kahramanmaraş -1/4°C.

İç Anadolu: Ankara -9/3, Konya -9/5, Sivas -16/-1°C.

Karadeniz: Bolu -8/3, Samsun 1/9, Rize -2/7°C.

Doğu Anadolu: Malatya -11/-1, Erzurum -20/-6, Van -14/-3°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep -6/7, Diyarbakır -5/4, Siirt -6/1°C.

CUMA

Yağış: Çanakkale, Kıyı Ege ve Antalya kıyılarında artan bulutlanma yerel yağışlar oluşturabilir. İç ve doğu bölgelerde gece ve sabahları yer yer sis bekleniyor.

Rüzgar: Kıyı Ege ve Marmara'da güneyli yönlerden yer yer sert rüzgarlar var.

Sıcaklık: Ülke genelinde sıcaklıklarda 2-5°C'lik bir artış gözüküyor.

UZUN VADE: Mevcut durumda 27 Ocak'ta soğuk hava ve kar olasılığı bulunuyor. Ancak sistemin ne kadar güçlü olacağı net değil. Daha uzun vadede ise 1 Şubat'ta ılık hava, 4 Şubat'ta ise soğuk hava gözüküyor. Yağış durumlarına baktığımızda ise Ocak'ın son haftası ve Şubat'ın ilk haftasında yağışlı sistemler ortaya çıkmış durumda. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişimler yaşanabilir.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteociel.fr

Daha yeni Daha eski